K U L T U R A

Dmitry Glukhovsky w Poznaniu

Dmitry Glukhovsky  Foto: Ksenia Tavrina / empik materiały prasowe

Jego powieść Metro 2033 została sprzedana do ponad 30 krajów; w oparciu o jej fabułę i pomysł powstały gry komputerowe, planowana jest również jej hollywoodzka ekranizacja. W Polsce jej nakład przekroczył już 200 tys. egzemplarzy. Dmitry Glukhovsky rosyjski pisarz, należy do pokolenia literatów krytycznie oceniających politykę swojego kraju i wzywającego do jej pełnej demokratyzacji będzie gościł w Poznaniu a z czytelnikami spotka się w najbliższy czwartek w Starym Browarze.

Największy rozgłos przyniosła mu postapokaliptyczna powieść Metro 2033, którą zaczął pisać w wieku lat osiemnastu. Jej kolejne fragmenty publikował w internecie, pozwalając czytelnikom do pewnego stopnia wpływać na fabułę. Ten pionierski wówczas eksperyment interaktywny przyniósł mu rzeszę oddanych fanów. Ukończone dzieło opublikowano w Rosji w 2005 roku i okazało się wielkim bestsellerem, osiągając kilkusettysięczny nakład.

Glukhovsky w 2009 roku wydał w Rosji kolejną postapokaliptyczną powieść, Metro 2034, a swój pomysł rozwinął w międzynarodowy projekt o nazwie Uniwersum Metro 2033. Pod jego szyldem, stosując się do ustalonych przez Glukhovsky’ego reguł, piszą i publikują autorzy z całego świata. Powieści Glukhovsky’ego oraz seria Uniwersum Metro 2033 cieszą się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem i należą do najpoczytniejszych książek literatury postapokaliptycznej. W 2015 roku ukazała się wyczekiwana trzecia część trylogii – Metro 2035. Prawa do tłumaczenia powieści zostały wykupione przez wydawnictwa na długo przed jej ukończeniem. Metro 2035 jest książką niezależną i również od niej można zacząć przygodę z cyklem Glukhovsky’ego.

Nowa książka –  powieść realistyczna. „Tekst” – to proza na styku thrillera, kryminału noir i dramatu, której akcja rozgrywa się we współczesnej Moskwie.

Smartfon stał się kopią zapasową duszy i backupem życia. W nim zapisuję się uśmiechnięte selfie i nim nagrywa się chwilę szczęścia. W skrzynce odbiorczej znajduję się e – maile od matki, korespondencja biznesowa i kulisy życia prywatnego. Historia przeglądarek to wyczerpująca lista aktualnych zainteresowań, a SMS-y i wiadomości w komunikatorach to miłosne wyznania, pożegnania i świadectwa grzechów. Ktoś, kto zdobędzie czyjś telefon, może łatwo stać się właścicielem czyjegoś życia.

Spotkanie odbędzie się 24 listopada o godzinie 18:00 w empiku w Starym Browarze.

Użyte w artykule zdjęcia: Ksenia Tavrina / empik materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz