Aglomeracja

Debata o nowych pomnikach

Pomnik Edwarda Taylora przy gmachu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu  Foto: wikipedia.pl

W czwartek 10 marca odbędzie się publiczna debata na temat projektów dwóch pomników – Romana Maciejewskiego oraz Wypędzonych Wielkopolan. Poznaniacy będą mogli wypowiedzieć się na temat ich formy i lokalizacji.

Tzw. “uchwała pomnikowa” działa w Poznaniu od 2014 roku. Na jej mocy powołano zespół ds. wznoszenia pomników złożony z urzędników, przedstawicieli Rady Miasta Poznania oraz zewnętrznych ekspertów. Pełni on jedną z kluczowych ról w kwestii estetyki Miasta.

Opiniowanie zasadności powstania i lokalizacji oraz wybór formy – to trzy podstawowe zadania, które podejmuje zespół. Członkowie spotykają się raz na 3 miesiące, by wyrazić swoje stanowisko – mówi Piotr Libicki, plastyk miejski.

Jednym z etapów procedury zespołu jest również organizacja publicznej debaty przed podjęciem ostatecznej decyzji. Tego rodzaju spotkanie odbędzie się właśnie 10 marca o godz. 17:00 w Sali Białej UMP. Mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się na temat dwóch projektów pomników, nad którymi niedawno debatował zespół. Chodzi o monument Romana Maciejewskiego oraz Wypędzonych Wielkopolan.

Pomnik Romana Maciejewskiego miałby stanąć na skweru u zbiegu ul. Towarowej i al. Niepodległości. Wnioskodawca (czyli Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego) wyceniło, że wstępny koszt realizacji tego projektu wynosiłby 34 000 zł. Pomnik Wypędzonych Wielkopolan miałby powstać z kolei w parku Karola Marcinkowskiego. Na razie projekt nie jest skosztorysowany. Wnioskodawca (czyli Stowarzyszenie Społeczny Komitet Budowy Pomnika Wypędzonych w Poznaniu) liczy jednak na pomoc ze strony Urzędu Marszałkowskiego czy Urzędu Miasta Poznania.

Poznaniacy będą mogli wyrażać swoje opinie na temat tych projektów również drogą mailową na adres ua@um.poznan.pl do 17 marca.

Zespół przyjrzy się wszelkim uwagom zgromadzonym podczas debaty. Następnie podejmie decyzje w sprawie pomników. Obrady zespołu zaplanowano na 22 marca.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz