K U L T U R A POZnań

DAGADANA kręci na Jeżycach!

Znajome jeżyckie ulice zobaczyć możemy w teledysku “Kiribati” z album “Dlaczego nie” polsko – ukraińskiej grupy DAGADANA. Zespół w 1/3 jest także poznański, wokalistka Dagmara Gregorowicz, pochodzi z naszego miasta,  jest absolwentką Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena w Poznaniu.

DAGADANA Foto: Ryszard_IzydorczakTekst do tego utworu powstawał podczas trasy koncertowej DAGADANA na Ukrainie i jest zbiorem refleksji na temat poznawania świata w trakcie podróży. Inspiracją do napisania tekstu, było przypadkowe wskazanie miejsca na globusie. Kiedy okazało się, że wybrane zostało Kiribati, ciekawość doprowadziła do odnalezienia na jednej z wysp Kiritimati wsi Poland.

Wikipedia podaje: “Wioska nazwana została Poland dla uczczenia Polaka o nazwisku Stanisław Pełczyński z amerykańskiego statku przewożącego koprę, który trafił na wyspę gdy jej mieszkańcy mieli problemy z nawadnianiem plantacji palmowych. Stanisław Pełczyński pomógł im rozwiązać problem i na jego cześć osadę nazwano obecnym mianem, zbudowano w niej kościół pod wezwaniem św. Stanisława, a zatokę w lagunie nazwano Zatoką Świętego Stanisława.”

Kiribati, jako pierwszy kraj na świecie świętuje Nowy Rok. W Polsce jest wtedy 11.00 Państwo składające się z 33 wysp koralowych na Oceanie Spokojnym. Wyspom zagrażają wody mórz w związku z podnoszeniem się poziomu wód spowodowanym globalnym ocieplaniem klimatu. Wieś Poland niedługo może przestać istnieć!

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz