Aglomeracja

Czy zima zaskoczy kierowców?

Serwis samochodowy  Foto: Duda Cars

Póki co rozpuszcza nas słoneczna i ciepła jesień, ale pamiętajmy, żeby nie zaskoczyła nas zima! Przygotowanie samochodu do zimowej aury to nie tylko wymiana opon i naładowanie akumulatora – ale pełen zakres czynności obsługowych warto więc powierzyć te prace profesjonalistom.

Listopad to odpowiedni czas, by zająć się swoim autem. Odpowiednio przygotowany samochód sprawi, że jazda po zaśnieżonych i oblodzonych drogach będzie bezpieczniejsza i niezawodna.

Serwis samochodowy Foto: Duda Cars

Jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu, gdy temperatura spada poniżej 8 stopni C, należy zmienić ogumienie letnie na zimowe, ponieważ „zimówki” zapewniają lepszą trakcję nie tylko na śniegu i błocie pośniegowym, ale gwarantują także krótszą drogę hamowania w niskich temperaturach. Dzięki lepszej przyczepności i stabilności pojazdu zwiększają bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów.

– Większość osób wie, że by opona spełniała swoje zadanie musi mieć odpowiednio głęboki bieżnik -minimum 4 mm – mówi Marek Jeliński, z Duda-Cars. Ale to nie wszystko. Liczy się także wiek opony. W miarę starzenia się opona staje się coraz twardsza i traci podstawowe zalety – przyczepność do nawierzchni w niskich temperaturach. Jeśli właściciel auta ma jakiekolwiek wątpliwości co do stanu ogumienia polecam skorzystać z pomocy specjalistów w autoryzowanych serwisach. Taka usługa zazwyczaj jest bezpłatna, a gwarantuje nam bezpieczeństwo – dodaje Jeliński.

Przegląd płynów w samochodzie jest niezbędny i trzeba to zrobić zanim zapanują mrozy. Już w miesiącach jesiennych temperatury w nocy często spadają poniżej 0 stopni Celsjusza. Podstawowymi cieczami, które należy sprawdzić przed sezonem zimowym, są: płyn chłodzący i płyn hamulcowy, oba niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego eksploatowania samochodu. W autoryzowanym serwisie, przy wykorzystaniu specjalnych testerów, określona zostanie temperatura krzepnięcia płynu chłodniczego oraz zawartość wody w płynie hamulcowym. Warto pamiętać, że wiele serwisów jesienią przygotowuje specjalną ofertę dla klientów.

Bardzo istotny jest też płyn do spryskiwaczy, który musi być przeznaczony do użytkowania w okresie zimowym i który nie zamarznie w niskich temperaturach.

Akumulator jest tą częścią samochodu, która może okazać się najbardziej kłopotliwa zimą. Przy zerowej temperaturze, moc rozruchowa akumulatora zmniejsza się o około 20%, a podczas siarczystych mrozów, poniżej -20 stopni, jego sprawność może się obniżyć o połowę.

Warto również sprawdzić czy inne elementy, takie jak układ hamulcowy, silnik, amortyzatory, oświetlenie, są sprawne. W tym celu, przed zimą najlepiej udać się do zaufanego serwisu, by fachowcy sprawdzili kompleksowo stan auta, szczególnie jeśli przez kilka lat się tego nie robiło.

Nie dajmy się zaskoczyć zimie i już wcześniej kompleksowo sprawdźmy auto oraz zadbajmy o wymianę niezbędnych elementów.

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz