POZnań

Czy powinniśmy przyjąć uchodźców? Za i przeciw!

Uchodźcy - za czy przeciw. Debata oksfordzka w SWPS  Foto: istock/SWPS

Czy uchodźcy powinni mieć możliwość osiedlenia się w Polsce? Czy naszym obowiązkiem jest wsparcie i pomoc? Takie pytania będą stawiać organizatorzy debaty oksfordzkiej na Uniwersytecie SWPS. Organizatorzy wydarzenia z samorządu studenckiego zapraszają na merytoryczną dyskusję i walkę na argumenty.

Kanclerz Angela Merkel odwołała się do wartości jednoczących Europę Zachodnią, tym samym tłumacząc obowiązek przyjęcia uchodźców. Osoby, które domagają się zezwolenia na osiedlenie się uchodźców m.in. z Syrii powołują się na Europejską Kartę Praw Podstawowych. W argumentach przeciwko, znajdziemy tezy o nieodpowiednich procedurach kontrolnych na granicach. Skutkiem, może być przeniknięcie i osiedlanie się w kraju terrorystów i przestępców, a nie osób rzeczywiście potrzebujących pomocy.

Debata oksfordzka to rodzaj debaty, która powstała w środowisku Uniwersytetu Oksfordzkiego. Rządzi się ona ścisłymi zasadami czasu i sposobu dyskutowania. Prezentacja stanowiska, uzasadnienie, kontrargumentacja i podsumowanie to jej najważniejsze elementy.

Publiczność ma prawo do zadawania pytań, a także głosuje za lub przeciw danej tezie. Podczas debaty naprzeciwko siebie staną drużyny pod przewodnictwem dr Aleksandry Bagieńskiej-Masioty, która będzie oponentem tezy oraz dr Rafała Wierzchosławskiego, który będzie reprezentantem zwolenników.

Debata odbędzie się na Uniwersytecie SWPS, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, 61-719 Poznań, 8 grudnia 2015 r., godz. 18.00, sala 201

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz