Aglomeracja

Coraz więcej osób z Covid-19 w szpitalach – będą zmiany w opiece

Respirator  Foto: Walmed

Rośnie liczba osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Rośnie także liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Coraz więcej chorych wymaga wsparcia respiratora. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało dzisiaj, że konieczne są zmiany w opiece szpitalnej. Mają zostać przedstawione jeszcze w tym tygodniu.

Martwi, że koronawirus sprawia, iż wiele osób trafia niestety do szpitali; to jest zdecydowanie inny przebieg choroby niż na wiosnę. Kolejne osoby trafiają do leczenia szpitalnego, ale też coraz więcej osób trafia na oddziały intensywnej terapii, bo wymaga leczenia respiratorem. To bardzo niepokojące” – powiedział w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Podkreślił, że apele o przestrzeganie rygoru sanitarnego, m.in. tzw. zasad DDM – dystans, dezynfekcja, maseczki, są ciągle aktualne. Jeśli tego nie będziemy robili system będzie bardzo przeciążony ostrzegł wiceminister.

Przypomniał, że zgodnie z zapowiedziami MZ, w tym tygodniu wprowadzone mają zostać kolejne modyfikacje jesiennej strategii walki z epidemią. Zaznaczył, że nie będzie to zmiana kosmetyczna, ale zdecydowana zmiana powiększająca nie tylko bazę łóżkową i respiratorową, ale także zmieniająca zarzadzanie kadra medyczną w odpowiedni sposób.

Nowa ma być między innymi koordynacja przepływu pacjentów na poziomie województw, przepływu sprzętu, przepływu służb medycznych.

Chcemy skoordynować na poziomie każdego województwa to, aby każdy lekarz, który ma pacjenta z koronawirusem mógł zadzwonić do odpowiedniego centrum, gdzie uzyska informację, gdzie pacjent ma trafić, co z nim dalej zrobić – wyjaśnił wiceminister – chodzi o lekarzy izb przyjęć i lekarzy SOR-ów, ale także lekarzy rodzinnych.

W ostatnich dniach notowane są w Polsce najwyższe liczby nowych dziennych zakażeń koronawirusem. W sobotę MZ informowało o wykryciu 2.367 przypadków i był to największy wskaźnik od początku epidemii. Łączna liczba wszystkich zakażeń przekroczyła już 102.000. Zmarło 2.659 chorych.

Dane MZ z poniedziałku mówiły, że z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 3158 osób, u których potwierdzono zakażenie; 219 jest pod respiratorem.

(PAP) Katarzyna Lechowicz-Dyl

Użyte w artykule zdjęcia: Walmed

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz