Sport

Co zmieni się w Warcie Poznań wraz z nowym udziałowcem?

Warta Poznań, Paulina Sypniewska  Foto: materiały prasowe / Jan Piechota / Warta Poznań

Spółka DD12 Lab będzie inwestowała w Wartę Poznań, a jej celem jest jednocześnie skupienie szerszego grona biznesowego wokół Klubu. DD12 Lab ma na celu powołanie projektów inwestycyjnych, których działalność będzie wspierała rozwój Warty Poznań. Będą to głównie przedsięwzięcia związane z innowacjami w sporcie oraz takie, które wpisują się w strategię rozwoju „Zielonych”.

Zapraszamy na rozmowę z Pauliną Sypniewską, prezesem DD12 Lab

Na czym polegają zmiany w Warcie Poznań?

Przede wszystkim bardzo się cieszę, że spółka, którą kieruję, została właścicielem klubu tak zasłużonego, o pięknych tradycjach, dwukrotnego mistrza Polski, który zarazem tak dobrze odnajduje się we współczesnych realiach. Uważam, że trudno nie mieć sympatii do tych działań, trudno nie kibicować „Zielonym”.

Spółka, którą reprezentuję nabyła większościowy pakiet udziałów w Warcie Poznań. Nie wprowadza to znaczących zmian w sposobie funkcjonowania klubu. Klub już teraz jest bardzo dobrze zarządzany. Nie zmienia się zarząd oraz skład rady nadzorczej. Dotychczasowa strategia jest dobrze przygotowana i skutecznie realizowana oraz wpisuje się w wartości, na jakich będzie bazować koncept DD12 Lab.

Jak w ogóle doszło do tego, że Pani spółka zainteresowała się Wartą Poznań?

Projekt innowacyjnego labu funkcjonującego w obrębie profesjonalnego klubu piłkarskiego przedstawił mi zarząd klubu już jakiś czas temu. Po analizie uznałam to za projekt z dużym potencjałem. Sama rozważałam wcześniej możliwość rozbudowy kilku konceptów biznesowych dla branży sportowej. Wiedziałam też, że klub szuka inwestora, aby móc się dalej rozwijać. Udało nam się zaangażować w ten projekt również inne podmioty i tak powstała spółka DD12 Lab.

Czym zajmuje się spółka, która została właścicielem klubu?

Spółka będzie zajmowała się powoływaniem i rozwijaniem inicjatyw biznesowych, między innymi z obszaru innowacji w sporcie, ale także z branż wpisujących się w profil strategiczny Warty, czyli głównie z zakresu ekologii i społecznej odpowiedzialności biznesu. Celem jest też dalsze rozwijanie społeczności biznesowej wokół Klubu i współpraca z jednostkami naukowymi. Zamierzamy powoływać koncepty biznesowe nie tylko samodzielnie, ale również z zewnętrznymi partnerami. Potencjał tych inicjatyw będzie potwierdzany między innymi w środowisku sportowym, a następnie przedsięwzięcia te będą promowane poprzez Klub, co bezpośrednio ma przełożyć się na wzrost przychodów Warty Poznań.

Cele DD12 Lab są więc szersze niż tylko sama inwestycja w klub piłkarski. Działalność spółki będzie jednak przede wszystkim wspierała funkcjonowanie Klubu, którego rozwój jest nadrzędną kwestią.

Takie podejście wpisuje się w najnowsze trendy światowe. Wokół najlepszych klubów i organizacji sportowych rozwijają się podobne laby, czy też huby, których celem jest innowacyjne spojrzenie na sport i wspieranie go. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to branża sportowa – finalnie to wynik sportowy jest najważniejszy.

Uważam, że miasto zasługuje na takie koncepty. Chcemy jak najszybciej wrócić na swój stadion w Poznaniu, który jak wiemy, w zamierzeniach ma spełniać nie tylko funkcje sportowe. Ma to być miejsce pracy nie tylko sportowców, ale też ludzi zaangażowanych w rozwój nowoczesnych inicjatyw.

Czy zmiana właścicielska zapewnia stabilność i bezpieczeństwo finansowe Warcie Poznań?

Dotychczasowemu właścicielowi bardzo zależało na tym, żeby nie była to wyłącznie transakcja polegająca na sprzedaży akcji i nabyciu pakietu większościowego klubu. Uzgodniliśmy, że nowy inwestor zapewni środki pozwalające na dalszy rozwój klubu. Warta Poznań zostanie więc dofinansowana przez spółkę DD12 Lab kwotą, pozwalającą na finansowanie bieżącej działalności i dalszy rozwój.

Założenie jest takie, że budżet będzie sukcesywnie rósł każdego roku. Jednocześnie ma to nadal być fajny, interesujący i atrakcyjny projekt dla mieszkańców Poznania, bez mocarstwowych planów, pełen pokory i skromności. Tak jak do tej pory.

Jaką widzi Pani rolę dla siebie w tym procesie?

Podejście spółki DD12 Lab w zakresie bieżącego zarządzania klubem będzie podobne do sposobu prowadzenia klubu przez dotychczasowego właściciela. Naszym zadaniem będzie stworzenie jak najlepszych warunków osobom, które już są w Warcie Poznań i które wkrótce do nas dołączą. Chcemy bowiem pozyskać odpowiednich ludzi dla skutecznej realizacji tego projektu.

Branża sportowa rozwija się dynamicznie i chcemy wykorzystać jej ogromny potencjał. Chcemy inwestować w tematy, które są w obszarze naszych zainteresowań, które są naszą pasją, dają radość i pozwalają czerpać satysfakcję. Najważniejsze są emocje, których, jak wiemy, w sporcie nie brakuje.

źródło: Warta Poznań

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Jan Piechota / Warta Poznań

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz