Aglomeracja

Co nam w uszach gra

dziewczyna słuchawki  Foto: sxc

dziewczyna słuchawki Foto: sxcW naszym fyrtlu możemy słuchać kilkunastu rozgłośni radiowych. Tylko niektóre z nich nadają z Poznania, pozostałe to stacje ogólnopolskie, które w najlepszym wypadku mają lokalne serwisy, ale to właśnie one podbiły serca mieszkańców naszej aglomeracji.

Najchętniej słuchamy krakowskiego radia RMF FM*, które od wielu lat jest liderem tego rynku. Choć od dłuższego czasu możemy tam usłyszeć głównie to ile pieniędzy możemy wygrać wysyłając sms, to ankietowani przyznają, że najchętniej włączają właśnie tę stację. Czyni tak 25,5% mieszkańców naszego fyrtla.

Drugie miejsce na liście ulubionych rozgłośni zajmuje warszawskie Radio Zet (13,2%), a na miejscu trzecim znalazła się Jedynka (12,1%). Ten wyniki może zaskakiwać. Poza podium już, na czwartej pozycji, uplasowała się Trójka (8,9%). Obie rozgłośnie Polskiego Radia notują systematyczny wzrost słuchalności. Ich komercyjni konkurenci utrzymują raczej stałe, dobre wyniki.

Radio ESKA, która coraz więcej audycji nadaje z Warszawy, cały czas traci udziały w rynku. Podczas wakacji słuchało tej rozgłośni zaledwie 5,2% poznaniaków. Pierwsze naprawdę lokalne radio, które znalazło się na tej liście, to Merkury z wynikiem 4,7%. Popularność tego radia powoli rośnie, ale biorąc pod uwagę możliwości techniczne i kadrowe stacji.

Niewiele gorszym wynikiem może pochwalić się radio Złote Przeboje (4,5%), które podobnie jak Eska nadaje swój program z Warszawy, uzupełniając go tylko o lokalne serwisy.

Najgorszy wynik w badanym okresie, ale również w swojej historii zanotowało radio AFERA należące do Politechniki Poznańskiej. Wynik z wakacji to… 0,0%! Dokładnie rok temu było to 0,2%. Można to tłumaczyć wakacjami, ale to nie może tłumaczyć równie kiepskich wyników w pozostałe miesiące, gdy radia tego słuchało nie więcej niż 0,1% ankietowanych. Zdecydowana większość radiowców z Afery to wolontariusze. Oferta programowa nie zmienia się od dłuższego czasu, zatem być może tutaj sprawdza się boleśnie stara prawda, że kto stoi w miejscu, tak naprawdę się cofa. Pozostaje mieć nadzieję, że to problemy, które za chwilę zostaną rozwiązane. To własnie tutaj swoje pierwsze kroki stawiało wielu dziennikarzy i prezenterów, którzy do dzisiaj pracują nie tylko w lokalnych, ale również ogólnopolskich mediach takich jak Radio Zet, RM FM, TVN24, TVN CNBC, Gazeta Wyborcza, WTK czy w radiu Merkury.

Warto także odnotować wyniki innych lokalnych rozgłośni. Stworzone przez radio Merkury poznańskie MC Radio polubiło 0,7% ankietowanych. Na granicy błędu statycznego swoje wyniki ma również Katolickie Radio Emaus (0,1%), które także regularnie traci słuchaczy.

panorama studio radiowe Foto: lepszyPOZNAN.pl / ag

* raport Radio Track MillwardBrown SMG/KRC za okres maj – lipiec 2012 został przygotowany dla portalu Wirtualnemedia.pl – dotyczy najpopularniejszych stacji radiowych w województwie wielkopolskim.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz