K U L T U R A

Co by tu w weekend..? Propozycje kulturalne

życie z wojną w tle  Foto: życie z wojną w tle

Wybrane przez nas imprezy to oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej wydarzeń kulturalnych i około-kulturalnych. W dodatku jest to wybór bardzo subiektywny.

PIĄTEKpełną listę propozycji na ten dzień znajdziesz tutaj

Podobno prawdziwych romantyków już nie ma. Mam nadzieję, że to mocno przesadzone. Będziemy się mogli o tym przekonać w Eskulapie. O godzinie 20:00 rozpocznie się koncert Starego Dobrego Małżeństwa. Kiedyś bywali w Poznaniu częściej, zatem miłośnicy ich muzyki ze słowami powinni szturmować dosłownie drzwi do Eskulapa.

Interesującą propozycją może być również spędzenie wieczoru w Teatrze Muzycznym, który proponuje musical Skrzypek na dachu. Spektakl rozpocznie się o godzinie 18:00. Sam nie odważę się wybrać, bo uwielbiam wersję filmową i nie wyobrażam sobie innej. Jeśli ktoś się zdecyduje – chętnie przeczytam recenzję! Skrzypek zagra również w sobotę.

Czas na wydarzenie dla wszystkich miłośników “dizajnu“, który odmieniany jest ostatnio przez wszystkie przypadki. Jeśli należycie do rosnącego grona jego miłośników powinniście wybrać się w weekend do WSNHiD. Od czwartku do soboty będzie można o dizajnie posłuchać i podyskutować. Zobaczcie tutaj o której godzinie, kto i o czym będzie mówić, by wybrać coś dla siebie.

SOBOTA – pełną listę propozycji na ten dzień znajdziesz tutaj

Zacznijmy od najmłodszych. Proponujemy im wyprawę z mamą lub babcią, albo tatą czy dziadkiem do krainy bajek. W pracowni Sztuka Puka w samo południe rozpocznie się Bajek Czytanie. Dla dzieci to wielka frajda, a dla dorosłych… chwila odpoczynku od ciągłych pytań dociekliwych dzieci i to w dodatku za darmo! 😉 Po szczegóły odsyłamy tutaj.

Usłyszeć w Poznaniu Pearl Jam, Kings Of Leon, Green Day, Guns`N`Roses, U2, Nirvana, Oasis, Stereophonics, R.E.M… marzenie prawda? W pewnym sensie jest to możliwe, jeśli wybierzecie się na koncert grupy PRL JAM w klubie Blue Note. Początek zabawy o godzinie 20:00 (szczegóły tutaj).

Dla najmłodszych, nieco starszych i zupełnie dużych mamy propozycję warsztatów. Dzieci z opiekunami robić będą… kosmetyki! Warsztaty zaczną się o godzinie 11:00 – przeczytaj jak się na nie dostać tutaj. Starsze dzieci i młodzież może skorzystać w tym samym czasie z warsztatów tkackich, o których przeczytacie tutaj. Po południu natomiast dla tych zupełnie dużych rozpoczną się warsztaty malowania na jedwabiu. Jeśli chcielibyście w nich uczestniczyć, a zapowiadają się bardzo interesująco, zajrzyjcie tutaj.

Miłośników sportu zapraszamy natomiast do kibicowania zawodniczkom KS AZS AWF Poznań, które zagrają w ramach 14. kolejki I Ligi Piłki Ręcznej Kobiet z dziewczynami z KS AZS AWF Warszawa. Mecz rozegrany zostanie w Hali POSiRu przy ul. Chwiałkowskiego 34. Początek o 16:00.

NIEDZIELA – pełną listę propozycji na ten dzień znajdziesz tutaj.

Ta ostatnia niedzielaaaa… tak możemy sobie zaśpiewać, bo kończy się luty! Możecie wybrać się do kina, by odpocząć na przykład po sobotnich szaleństwach. Jest w czym wybierać zarówno spośród premier, jak i filmów, które od jakiegoś czasu są wyświetlane. Być może warto jednak wybrać się na wystawę fotografii Macieja Sobczyka. Została zatytułowana Poznań detalicznie i pokazuje szczegóły architektury i życia naszego miasta. Można ją oglądać w Pożegnaniu z Afryką. Zerknijcie tutaj.

Czas na premiery kinowe, wśród których mamy dwie polskie produkcje. Jedną poważną, drugą zabawną.

Film Czarny Czwartek – Janek Wiśniewski padł, jego twórcy porównują do obrazu Paula Greengrassa Krwawa niedziela. Czy to dobre porównanie..? Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja. Warto zwrócić uwagę na wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki, a także wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko i znanego z „U Pana Boga za miedzą” Michała Kowalskiego. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc, a Balladę o Janku Wiśniewskim, porywający motyw przewodni do Czarnego czwartku zaśpiewał Kazik Staszewski.

http://www.youtube.com/watch?v=zAADXDTc9x4

Takie filmy rzadko goszczą w kinach. Trochę szkoda… Dwa Rembrandty w ogrodzie to film określany jako sensacyjna komedia dokumentalna. Pewni Żydzi mieszkali w okazałej kamienicy przy ulicy Gdańskiej w Łodzi. Mieli świetnie prosperującą fabrykę wyrobów gumowych, kiedy zaskoczyła ich wojna. W ostatniej chwili udało im się wyemigrować z Polski. Dziś wnukowie ocalałych Żydów przyjeżdżają do rodzinnego miasta w poszukiwaniu kosztowności podobno zakopanych przez ich dziadka tuż przed ucieczką. Niestety, obecnie rodzinna kamienica jest budynkiem wojskowym. Czy bohaterowie w poszukiwaniu rodzinnego skarbu będą musieli stawić czoła polskiej armii?

Film Do szpiku kości obejrzeć podobno będzie można tylko w kinach studyjnych. Już po obejrzeniu “zajawki” widać, że warto będzie odszukać kino, które zagra ten film… Głęboko w górach Ozark, w środkowej części USA, żyją ludzie, którzy przestrzegają jednej reguły: nie wychylać się. Wiodą surowy byt wypełniony lokalnymi zwyczajami, dialektem i muzyką. Na z pozoru monotonnym obrazie codzienności pojawia się jednak pierwsza rysa. Ojciec siedemnastoletniej Ree (Jennifer Lawrence), znany w okolicy producent metamfetaminy, zastawił dom, jako kaucję za zwolnienie warunkowe i zniknął. Matka załamuje się emocjonalnie, zostawiając sprawy własnemu biegowi. Ree przejmuje więc opiekę nad młodszym rodzeństwem. Na dodatek wszystkim grozi eksmisja. Dziewczyna nie ma wyjścia: musi pokonać mur obojętności i odnaleźć ojca.

http://www.youtube.com/watch?v=6amQaaybJEQ

Piekielna zemsta

Zapowiadaliśmy dwie polskie produkcje. Czas na drugą, którą jest Wojna żeńsko-męska. Prawdziwa kobieta nie wygląda jak bohaterka Tap Madl, miewa puste konto już w połowie miesiąca, jej mieszkanie bywa zagracone… Po pracy, zamiast mniej lub bardziej spokojnego wieczoru, czeka na nią dojrzewająca córka, która nie dość, że zadaje dorosłe pytania, to jeszcze domaga się równie dorosłych odpowiedzi. Życie prowadzi naszą bohaterkę bardzo krętymi ścieżkami, które część widzów tej komedii przyprawią o ataki śmiechu, a część o zgorszenie. Taka właśnie jest Barbara Patrycka (Sonia Bohosiewicz). Do życia Baśki zaglądamy, kiedy nie wiedzie się jej najlepiej. Właśnie straciła pracę, a jej romantyczna książka o „Wojnie żeńsko-męskiej” zalega na półkach księgarń przegrywając z poradnikami o zdobywaniu faceta. Jej nastoletnia córka Julka (Maja Bohosiewicz) prowadzi bujniejsze od matki życie towarzyskie i co gorsza, także… erotyczne. Do tego były mąż odnosi wyjątkowe sukcesy zawodowe, wpędzając Basię w coraz większe kompleksy. Na szczęście nie jest sama. Na życiowym zakręcie przekona się, że może liczyć na rady swoich wiernych, choć dość ekscentrycznych przyjaciół: imprezującego geja i wyrafinowanej damy, która do perfekcji opanowała sztukę życia na koszt wielbiących ją mężczyzn. Pe (Wojciech Mecwaldowski) i Beba (Grażyna Szapołowska), mimo że nie pasują do smętnego świata Basi, w szczególny sposób poradzą jej, jak wyjść z życiowych opresji. Może na początek warto po prostu puścić hamulce, porzucić konwenanse i po raz pierwszy pożyć nie myśląc o konsekwencjach? Idąc za radą przyjaciół, Baśka po raz pierwszy zacznie żyć tak, jak zawsze chciała, a na co nigdy nie miała odwagi. Odkurzy swoje ciuchy i zarośnięte pajęczynami łóżko. Pod własną kołdrą odkryje najróżniejsze męskie typy, zaczynając od pewnego shrekowego Ogra (Tomasz Karolak), przez prawdziwego diabła tasmańskiego (Krzysztof Stelmaszyk), kończąc na imponującym Murzynie o wielkim … sercu.

Czas na obraz, który opowiada o rodzinie. Choć niektóre środowiska polityczne w naszym kraju stwierdziłyby, że używanie określenia “rodzina” jest dużym nadużyciem… W filmie Wszystko w porządku Nic (Anette Bening)  i Jules ( Julianne Moore) są małżeństwem i dzielą przytulny podmiejski dom w południowej Kalifornii ze swymi nastoletnimi dziećmi. Nic i Jules – które Joni nazywa po prostu „Mamy” – urodziły i wychowały dzieci, z którymi tworzą czteroosobową rodzinę. Gdy Joni przygotowuje się do wyjazdu na studia, 15-letni Laser prosi ją o wielką przysługę. Chce by 18-latka pomogła mu odnaleźć ich biologicznego ojca. Oboje zostali poczęci przez sztuczne zapłodnienie. Mimo zasadnych obiekcji, Joni spełnia prośbę brata i odnajduje ich „bio-tatę” Paula (Mark Ruffalo), niefrasobliwego restauratora. Nastolatkom podoba się jego kawalerski, beztroski styl życia – zwłaszcza po dorastaniu w domu z Nic, pryncypialną lekarką, która ustanowiła w domu żelazne zasady. Jules, która postanawia przekwalifikować się na architektkę krajobrazu, również zaprzyjaźnia się z Paulem. Pojawienie się Paula w poukładanym świecie czworga bohaterów otwiera w ich życiu nowy rozdział, w którym więzy rodzinne poddawane są nieustannym redefinicjom.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz