Aglomeracja

Co będzie otwarte od poniedziałku, co jeszcze pozostanie zamknięte?

Galeria Malta  Foto: Galeria Malta

Restauracje, salony fryzjerskie, a także “wyspy” w galeriach handlowych mogą być otwarte od poniedziałku (18 maja). Ich działalność będzie jednak ograniczona w związku z koronawirusem. Do odwołania natomiast wstrzymane jest przemieszczanie się pasażerów pociągami, które przekraczają granicę Polski.

Zgodnie z opublikowanym właśnie rozporządzeniem rządu osoby przyjeżdżające do Polski będą musiały przekazać na granicy informację nt. adresu zamieszkania bądź miejsca, w którym będzie ona przebywać oraz numer telefonu. Straż Graniczna będzie przekazywać te informacje wojewodom oraz odpowiednim służbom sanitarnym. Tak jak dotychczas osoba przekraczająca granicę będzie musiała przejść dwutygodniową kwarantannę.

Zwolnione z takiej kwarantanny będą m.in.: załogi samolotów, rybacy, marynarze, kierowcy tirów, żołnierze, rolnicy, którzy maja gospodarstwo rolne po obu stronach granicy, pracownicy zagraniczni pracujący w Polsce bądź Polacy pracujący w państwach UE, uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce, dzieci, które chodzą do przedszkoli w sąsiadujących z RP krajami. Pracownicy przekraczający granicę będą musieli jednak udowodnić, że są zatrudnieni np. w Niemczech.

NADAL NIECZYNNE

Zgodnie z rozporządzeniem do odwołania nie będzie można organizować wystaw, targów, konferencji. Nie będą również jeszcze działały instytucje kulturalne takie, jak teatry i kina. Wyjątkiem będą jedynie kina plenerowe oraz galerie sztuki. Artyści będą mogli prowadzić też próby. Nadal nie będą mogły być otwarte salony tatuażu, kluby fitness, siłownie, sale zabaw i parki rozrywki, a także place zabaw dla dzieci.

Ograniczenia dotyczą ponadto kościołów. W rozporządzeniu czytamy, że od niedzieli 17 maja w trakcie sprawowania kultu religijnego w kościele będzie mógł przebywać w nim jeden uczestnik na 10 m² budynku. W przypadku budynków mniejszych niż 50 m² we mszy będzie mogło brać udział nie więcej niż pięciu wiernych. W pogrzebach z kolei będzie mogło brać udział nadal nie więcej niż 50 żałobników.

 

Utrzymane pozostają zakaz organizowania zgromadzeń publicznych i ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi. Idąc z drugą osobą będzie nas musiało dzielić nie mniej niż dwa metry. To obostrzenie nie będzie dotyczyło rodziców idących z dziećmi ani opiekunów przemieszczających się z osobami niepełnosprawnymi. Dwumetrowego dystansu nie będą musiały też zachować osoby, które ze sobą mieszkają.

CZYNNE OD PONIEDZIAŁKU

Swoją działalność będą mogły wznowić restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne, kasyna. Nadal nieczynne będą jednak restauracje hotelowe. Do restauracji nie wejdzie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni sali, gdzie są oni obsługiwani. W przypadku kasyn będzie to jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. W salonach fryzjerskich przebywać będą mogli wyłącznie obsługiwani klienci.

W galeriach handlowych dopuszczona zostanie działalność na tzw. wyspach handlowych pod warunkiem, że stanowiska będą oddzielone od klientów przesłonami, a obsługa będzie w maseczkach i rękawiczkach. Przy takich punktach będzie mogła być obsługiwana jedna osoba.

W sklepach i galeriach handlowych nadal nie będzie mogło przebywać więcej osób niż jedna na 15 m². Sklepy będą musiały zapewnić też klientom dostęp do rękawiczek i płynów do dezynfekcji rąk.

Można wznowić treningi na stadionach, kortach tenisowych, w COS-ach. Otwarte zostaną też obiekty paintballowe, choć jednocześnie przebywać w nich będzie mogło tylko 14 osób oraz pola golfowe. W tym ostatnim przypadku przy jednym dołku będzie mogło grać nie więcej niż sześć osób.

W przypadku np. piłki nożnej na pełnowymiarowym otwartym boisku będzie mogło przebywać nie więcej niż 22 osoby i czterech trenerów.

TRANSPORT PUBLICZNY

Obostrzenia nadal dotyczą też transportu publicznego i ich wypełnienia pasażerami. Połowa liczby miejsc siedzących bądź jedna trzecia miejsc siedzących i stojących. W autobusach i tramwajach nadal połowa miejsc siedzących ma być niezajęta. Podobne restrykcje dotyczą autobusów i busów. Nie będą one mogły przewozić więcej pasażerów niż wynosi połowa miejsc siedzących.

Do odwołania obowiązkowe jest również zakrywanie nosa i ust w miejscach ogólnodostępnych oraz w środkach transportu publicznego.

(PAP) mick/ wj/

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Gutowska, Galeria Malta

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz