Aglomeracja

Bitwa o Poznań

Rekonstrukcja bitwy o Poznań  Foto: Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "WARTA"

Rekonstrukcja bitwy o Poznań Foto: Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "WARTA"Bitwa o Poznań zostanie stoczona na poznańskiej Cytadeli już jutro. Wydarzenia sprzed 67 lat odtwarzać będzie ponad 100 osób ubranych w historyczne mundury.

Każdy, kto pojawi się na Cytadeli w niedzielę, będzie mógł poczuć kilmat dni sprzed 67 lat – obiecują organizatorzy, a więc Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Warta, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Salamandra, oraz Stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań. Wspólnie odtwarzać będą wydarzenia, które rozegrały się tutaj w 1945 roku, podczas ostatniej zimy II wojny światowej.

Na poznańską Cytadelę zapraszamy już od rana. Muzeum Uzbrojenia na Poznańskiej Cytadela prezentować będzie od godziny 10:00, jak wojska niemieckie przygotowywały się do obrony oblężonego Festung Posen. Będzie można przyglądać się żołnierzom Armii Czerwonej, którzy przygotowywać się będą do ostatniego szturmu. Porozmawiamy z Cytadelowcami wyzwalającymi swoje miasto, zobaczymy oddziały Wojska Polskiego rozwieszające po latach okupacji biało-czerwoną flagę nad stolicą Wielkopolski – zachęcają organizatorzy – realistyczne dioramy grup rekonstrukcyjnych pozwolą przenieść się w czasie i poczuć klimat pierwszej linii frontu. Będzie to okazja, by spojrzeć na bitwę od zaplecza.

Dwie godziny później, punktualnie o 12:00, przy Pomniku Bohaterów zostanie złożony hołd poległym w walkach o Poznań w 1945 roku.

Inscenizacja historyczna przedstawiająca ostatnie dni, ostatnie godziny bitwy rozpocznie się na polanie przy Muzeum Uzbrojenia o 13:00. Weźmie w niej udział ponad setka rekonstruktorów, oraz różne pojazdy wojskowe. Będą wybuchy i strzały z broni palnej.  Jedną z największych atrakcji będzie z pewnością udział w bitwie czołgu T-34/85. Wjedzie on na Cytadelę po raz pierwszy od 1945 roku, a będzie to możliwe dzięki Komendantowi CSWL płk. dypl. Zbigniewa Grzesiczaka i kustoszowi Muzeum Broni Pancernej CSWL mjr. Tomasza Ogrodniczuka.

Po zakończeniu rekonstrukcji zapraszamy na  spacer historyczny wzdłuż południowo-wschodniego frontu umocnień dawnego Fortu Winiary, jednego z największych i najciekawszych dzieł tego typu w Europie. Rozpocznie się on przy Pomniku Bohaterów o 14:00. Będzie można poznać dzieje Fortu od początku budowy w 1828 roku, aż po dzień dzisiejszy. Wyjątkową okazją będzie natomiast możliwość obejrzenia, na co dzień niedostępnych, wnętrz schronu piechoty tzw. sanitarnego – wyjaśniają organizatorzy.

Tak było w 2011 roku:

PROGNOZA POGODY na niedzielne przedpołudnie

Noc z soboty na niedzielę będzie prawdopodobnie deszczowa. Padać też będzie w niedzielny poranek i mogą to być dość obfite deszcze. Po godzinie 10:00 padać będzie jednak coraz słabiej. Około godziny 13:00 parasole już nie powinny być potrzebne. Niestety przez cały dzień będzie pochmurno, a rano nawet może pojawić się mgła.

Między godziną 10:00 a 15:00 będzie od 3 do 4 stopni.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz