Aglomeracja POZnań

Bimby wracają na Kaponierę

Poznań Rondo Kopernika - Kaponiera 1987  Foto: fotopolska.eu

Poznań Rondo Kopernika - Kaponiera 1987 Foto: fotopolska.euZastępca prezydenta Poznania Mirosław Kruszyński zdecydował o wprowadzeniu zmian w organizacji ruchu związanych z przebudową ronda Kaponiera. Tramwaje wrócą na trasy na osi północ-południe i na zachód. Po długiej przerwie 18 stycznia na rondo Kaponiera wrócą tramwaje.

Zmiana ta powinna w znacznym stopniu poprawić standard obsługi w transporcie miejskim Poznania. To efekt pracy specjalistów z kilku jednostek Miasta, wykonawców oraz sprzyjającej budowie pogodzie. Brak zimy, to brak przerw na placach budów. Dlatego działania, co poznaniacy widzieli na własne oczy, prowadzone były i są nawet po zmroku czy w weekendy. – powiedział wiceprezydent.

To nie oznacza oczywiście końca prac wokół Kaponiery, na rondzie i pod rondem. Działania zostały tak skoordynowane, że możliwe było wprowadzanie korzystnych dla mieszkańców zmian w organizacji ruchu. Otwarta dla ruchu kołowego zostanie zachodnia jezdnia ulicy Roosevelta na odcinku od ulicy Dąbrowskiego do ulicy Bukowskiej. Obowiązywać będzie jeden kierunek ruchu: w stronę mostu Dworcowego i ulicy Głogowskiej.

Zmiany dla kierowców aut
Jak informuje dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Jacek Szukała „tramwaje i samochody na zachodniej jezdni ulicy Roosevelta będą poruszać się po terenie budowy. Z uwagi na nie zakończoną budowę konstrukcji garażu podziemnego nadal wyłączona z ruchu będzie wschodnia jezdnia ulicy Roosevelta na odcinku od ulicy Bukowskiej do mostu Teatralnego.”.
Tramwaje
Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Bogusław Bajoński zaznacza, że „ruch będzie się na razie odbywał na osi północ-południe oraz na zachód (z przejazdem przez ulice: Zwierzyniecką i Kraszewskiego), umożliwiając bezpośrednie połączenie Górczyna i Łazarza z jednej strony oraz Winograd, Piątkowa i Sołacza z drugiej z Jeżycami i śródmieściem poprzez węzły: most Teatralny i rondo Kaponiera”.
Bez zmian będą kursować linie numer: 1, 2, 6, 7, 9, 12, 14, 16 i 17. Utrzymana zostanie dodatkowa linia nr 19 wzmacniająca transport podczas porannego szczytu komunikacyjnego i dodatkowo w niedzielę po południu, natomiast w celu podwyższenia standardu komunikacji w szczycie porannym i popołudniowym (w godzinach od 6:30 do 9:00 oraz od 14:00 do 19:00) Zarząd Transportu Miejskiego wprowadzi dodatkową linię nr 20 łączącą Sobieskiego przez PST ze śródmieściem.

Przez rondo Kaponiera będą kursować tramwaje siedmiu linii, numer: 5, 8, 10, 11, 13, 15, 18
Linia nr 3: tramwaje będą kursować z pętli Zawady na Wilczak po stałej trasie (Zawady – rondo Śródka, Wyszyńskiego, Estkowskiego, Małe Garbary, Wolnica, pl. Wielkopolski, pl. C. Ratajskiego, Fredry, most Teatralny, Roosevelta… – Wilczak)
Linia nr 4: tramwaje będą kursować z Połabskiej na Starołękę (Połabska… – most Teatralny, Fredry, pl. C. Ratajskiego, pl. Wielkopolski, Wolnica, Małe Garbary, Estakowskiego, Wyszyńskiego, rondo Śródka, Jana Pawła II, Zamenhofa, Starołęcka – Starołęka)
Linia nr 5: tramwaje będą kursować z Górczyna do pętli Stomil (Górczyn – Głogowska, Roosevelta, most Teatralny, Fredry, Gwarna, św. Marcin, Marcinkowskiego, Wrocławska, pl. Bernardyński, most św. Rocha, Kórnicka, os. Lecha, Żegrze, rondo Starołęka – Stomil)
Linia nr 8: tramwaje będą kursować z Górczyna na Miłostowo (Górczyn – Głogowska, Roosevelta, most Teatralny, Fredry, pl. C. Ratajskiego, pl. Wielkopolski, Wolnica, Małe Garbary, Estkowskiego, Wyszyńskiego, rondo Środka… – Miłostowo)
Linia nr 10: tramwaje będą kursować z Połabskiej na Dębiec (Połabska- … most Teatralny, Roosevelta, most Dworcowy, ZCK, Wierzbięcice … Dębiec)
Linia nr 11: tramwaje pojadą z Piątkowskiej na Starołękę (Piątkowska … most Teatralny, Roosevelta, Głogowska, Hetmańska, rondo Starołęka – Starołęka)
Linia nr 13: tramwaje będą kursować ze Starołęki do Junikowa, a nie jak dziś do Budziszyńskiej. (Wydłużona trasa: Starołęka – …rondo Starołęka, Zamenhofa, rondo Rataje, Jana Pawła II, most św. Rocha, pl. Bernardyński, pl. Wolności, Fredry, most Teatralny, Roosevelta, rondo Kaponiera, Grunwaldzka … Junikowo)
Linia nr 15: tramwaje będą kursować z os. Jana III Sobieskiego do Budziszyńskiej (a nie jak dziś na Junikowo), z tym, że z trasy PST będą wyjeżdżać na Roosevelta i przez most Teatralny i rondo Kaponiera skierują się do Budziszyńskiej.
Linia nr 18: tramwaje będę kursować z Ogrodów na Franowo (Ogrody – Dąbrowskiego, Kraszewskiego, Zwierzyniecka, rondo Kaponiera, most Dworcowy, Królowej Jadwigi, rondo Rataje, Jana Pawła II, Kórnicka … – Franowo)
Linia nr 19: tak jak obecnie (Sobieskiego – Dworzec Zachodni) – wzmocnienie podczas porannego szczytu komunikacyjnego.
Linia nr 20: to nowość mająca na celu wzmocnić transport ze śródmieścia podczas porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego. (Trasa: Os. Sobieskiego – PST, Roosevelta, most Teatralny, Fredry, Gwarna, św. Marcin, Marcinkowskiego, pl. Wolności, Fredry …. – Sobieskiego).

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz