K U L T U R A

Bałkańska podróż z Akademią Gitary

Festiwal Polska Akademia Gitary - Poznań 26.08.2012 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

30 polskich i zagranicznych artystów oraz 55 wydarzeń, obejmujących łącznie 25 miast – w tym Poznań. To i o wiele więcej czeka na miłośników muzyki w ramach festiwalu Akademia Gitary. Impreza rozpocznie się 22 sierpnia, a zakończy 8 września. Jej przedsmak można będzie jednak poczuć już 15-18 sierpnia, podczas Weekendu Bałkańskiego, odbywającego się w ramach XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku.

Motywem przewodnim i hasłem tegorocznej, 12. edycji Akademii Gitary jest Muzyczna podróż przez Wielkopolskę i Bałkany. Inspiracją dla twórców festiwalowego programu był Szczyt Bałkanów Zachodnich, który odbywał się w Poznaniu na początku lipca.

Nasza przyjaźń z Bałkanami trwa już od wielu lat, chętnie zapraszamy artystów z tego regionu świata. W tym roku jest jednak okazja, aby po raz pierwszy bardziej się na nim skoncentrować – mówi Łukasz Kuropaczewski, profesor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Uniwersytetu w Grazu, dyrektor artystyczny festiwalu.

Najbliższą edycję Akademia Gitary zainauguruje seria koncertów w najstarszych polskich katedrach. Pierwszy z nich odbędzie się 22 sierpnia w Bazylice Konkatedralnej w Kołobrzegu. Po nim, 23 sierpnia, Akademia Gitary zawita do Archikatedry Gnieźnieńskiej, by dzień później – 24 sierpnia zaprezentować się poznańskiej publiczności w Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

Podczas inauguracyjnych koncertów Łukaszowi Kuropaczewskiemu towarzyszyć będzie Aleksander Dębicz – utalentowany pianista młodego pokolenia i zwycięzca Transatlantyk Instant Composition Contest 2013. Wraz z prowadzoną przez Piotra Deptucha Orkiestrą św. Marcina artyści wykonają kompozycje najznamienitszych przedstawicieli epok baroku i romantyzmu. W repertuarze znajdą się takie utwory, jak Koncert D-dur na gitarę i smyczki Antonio Vivaldiego, Idylla Zygfryda Ryszarda Wagnera, Koncert d-moll Jana Sebastiana Bacha. Oprócz tego, zabrzmi Aqua e vinho wspomnianego już Aleksandra Dębicza oraz jego utwór stworzony specjalnie z myślą o festiwalowej publiczności.

To pianista, którego trudno zaszufladkować, muzyk przez duże “M”. Jesteśmy dumni, że zgodził się napisać dla nas utwór. Okres, w którym nad nim pracował przypada na czas wielkiej tragedii we Francji – pożaru katedry Notre Dame – zdradza Łukasz Kuropaczewski.

Poznańska publiczność będzie miała więcej okazji, by posłuchać dobrej muzyki. W Hotelu Park Inn by Radisson Poznań wystąpi Davide Giovanni Tomasi (28 sierpnia) oraz Adriano del Sal (30 sierpnia). 29 sierpnia w Galerii Tumskiej, w ramach cyklu Młodzi Wirtuozi Gitary, można będzie posłuchać Jagody Świdzińskiej, a 31 sierpnia w Klubokawiarni Meskalina zagra Pełech Horna Duo. W Kontener Art zaprezentują się Agron Peni (1 września) oraz Michał Sobierajski (8 września). Koncerty będą odbywać się także w poznańskich świątyniach. 2 września w kościele św. Wojciecha zagra Trio Evocación, a 7 września w kościele oo. Dominikanów – Erlendis Quartet. 5 września na Dziedzińcu Szkoły Baletowej można będzie zobaczyć występ Bokun Kościuszko Duo.

Staramy się prezentować gitarę w różnych wydaniach – tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dlatego nigdy nie narzekamy na frekwencję. Instrumentem wiodącym jest zawsze, najszlachetniejsza moim zdaniem gitara klasyczna. Podczas festiwalu nie brakuje jednak również gitary jazzowej oraz w wydaniu flamenco, rockowym, a nawet popowym. Zapraszam Państwa na wszystkie koncerty – mówi Łukasz Kuropaczewski.

Wcześniej, bo już między 16 a 18 sierpnia, w ramach festiwalowej zapowiedzi, odbędzie się Weekend Bałkański, czyli koncerty bałkańskich gitarzystów w przestrzeni poznańskiego Starego Rynku. W ciągu 3 dni wystąpią tacy artyści, jak Bum Bum ORKeSTAR, Trio Balkan Strings, Duo Starcevic, Agron Peni, 3 mundus, Trio Evocation czy Petrit Çeku. Impreza odbywa się w ramach XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku, więc skosztować będzie można także bałkańskich potraw.

W programie festiwalu znajdzie się również coś dla najmłodszych pasjonatów muzyki. W Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu odbywać się będą warsztaty Akademia Gitary KIDS. Z kolei dla osób starszych czekają integracyjne koncerty w ramach Akademia Gitary 60+, odbywające się w różnych podpoznańskich miejscowościach. Osoby, które chcą poprawić swoje umiejętności pod okiem światowej sławy gitarzystów, wezmą udział w Kursie Mistrzowskim w Pałacu Jankowice, zwanym kuźnią talentów.

Bez działań edukacyjnych nie moglibyśmy przygotowywać kolejnych pokoleń do odbioru tego rodzaju muzyki. Takie wydarzenia, jak Akademia Gitary bardzo doskonale ją popularyzują – zauważa Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury UMP.

31 sierpnia, o godz. 15:30 odbędzie Happening Gitarowy w parku Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich. Poprzedzą go 3-dniowe Otwarte Warsztaty Gitarowe w Kontener Art. Uczestnicy happeningu wykonają wspólnie utwór “Prawy do Lewego” Gorana Bregovića, do którego słowa napisała polska wokalistka Kayah. Po jego zakończeniu odbędzie się koncert Tsigunz Fanfara Avantura.

Akademia Gitary co roku łączy co najmniej 30 różnych miast i miasteczek Wielkopolski. Po inauguracji w trzech katedrach w Kołobrzegu, Gnieźnie i Poznaniu, festiwal zawita m. in. do takich miejscowości, jak Czarnków, Jarocin, Szamotuły, Kalisz, Konin, Krotoszyn, Kórnik, Luboń, Tarnowo Podgórne, Pniewy, Pleszew i Środa Wielkopolska. Wydarzenia festiwalowe mają charakter otwarty, a wstęp na koncerty jest darmowy. Podczas całego festiwalu prowadzona będzie zbiórka charytatywna.

Jak zapowiedzieli organizatorzy festiwalu, w tym roku Akademia Gitary odbywa się już po raz ostatni – przynajmniej w takiej formie, jak obecnie.

Ten festiwal od początku miał kilka idei przewodnich. Chcieliśmy pokazywać muzykę klasyczną w miejscach, które na co dzień mają ograniczony dostęp do takiej kultury – prezentować artystów o światowej sławie w małych miejscowościach, a także edukować młodzież. Przez lata wychowaliśmy pokolenie młodych gitarzystów. W małych ośrodkach wiele się zmieniło, świetnie sobie radzą bez nas. Postanowiliśmy zamknąć ten rozdział życia na wysokim poziomie, aby zrobić miejsce dla kogoś innego – tłumaczy Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, szef rady programowej festiwalu.

Nie chcieliśmy, aby nasz festiwal można było kiedykolwiek porównać do średniego koncertu, na którym wszyscy widzą i słyszą, że jest średni, biją brawo – bo wypada, a artysta wychodzi i gra bis. Chcemy zostawić fanów muzyki z lekkim niedosytem, a nie z przesytem. W ciągu 12 lat odbyło się wiele bardzo dobrych koncertów, które zakończyły się niewymuszonymi bisami. W tym momencie chcielibyśmy podziękować. Sądzimy, że przez ten długi czas udało nam się zaszczepić miłość do muzyki i gitary klasycznej na tyle mocno, że będzie ona trwała. Być może nowe pokolenie podejmą temat na nowo – dodaje Łukasz Kuropaczewski.

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz