Sport

Aż wióry leciały!

European Trophy Stihl Timbersports  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Szaleńcze tempo, ekstremalny wysiłek, ogromna siła i ekscytujące widowisko. Tak w jednym zdaniu można opisać to, co działo się w niedzielne popołudnie przy torze regatowym Malta w Poznaniu, gdzie w ramach European Trophy Stihl Timbersports o tytuł najlepszego ekstremalnego drwala w Europie rywalizowało 16 czołowych zawodników Starego Kontynentu. Tytuł tego najlepszego zgarnął Holender Redmer Knol, najlepszy z Polaków, Michał Dubicki, był czwarty.

Poznańskich kibiców nie trzeba było długo przekonywać do tego, że zawody drwali ekstremalnych to niezwykle emocjonująca dyscyplina sportu. Dwóch potężnych rywalizujących równolegle na scenie w czterech dyscyplinach tworzy show, od którego trudno oderwać wzrok. Dlatego trybuny na Malcie były wypełnione po brzegi, a im dłużej trwała rywalizacja, tym gęściej robiło się pod sceną.

A sprzyjał temu też przebieg zawodów. Bo dwaj startujący w stolicy Wielkopolski Polacy byli jednocześnie kandydatami do końcowego triumfu. W końcu Szymon Groenwald jest świeżo upieczonym mistrzem świata juniorów, a Michał Dubicki wicemistrzem świata w formule Trophy. Obaj też mocno zaczęli w pierwszej rundzie pewnie eliminując rywali.

Był tylko jeden haczyk – obaj panowie startowali dzień wcześniej w mistrzostwach Polski i zmęczenie mogło i niestety dało się we znaki. Było to widać szczególnie w półfinałowym biegu, gdzie Michał Dubicki rywalizował z Ferrym Svanem ze Szewcji. Polak pierwsze trzy dyscypliny kończył z minimalną przewagą, ale w tej czwartej, standing chop (rąbanie siekierą stojącej na podeście kłody) widać było, że ręce nie pracują tak szybko, jak zazwyczaj.

Tak naprawdę tę czwartą konkurencję robimy już siłą woli. Szczególnie, gdy starty następują po sobie tak szybko i trudno się zregenerować. Dziś głowa chciała, ale ciało już nie dało rady. Szkoda, ale taki jest sport. W sobotę zostałem mistrzem Polski, w niedzielę skończyłem wśród czterech najlepszych drwali w Europie, więc nie mogę narzekać – mówił nieco rozczarowany Dubicki.

Szybciej z zawodami pożegnał się Groenwald, odpadając już w ćwierćfinale. Już, bo w jego przypadku, szczególnie po fenomenalnych eliminacjach, gdy odstawił rywali o kilka sekund i zajął pierwsze miejsce, to było spore zdziwienie.

Wiedzieliśmy z Michałem, że będzie ciężko. Walczyliśmy, nie wyszło, trudno. Będziemy robili wszystko, żeby następne starty były jeszcze lepsze, bo naprawdę czujemy się mocni – przekonywał 18-latek, będący nadzieją polskiego Timbersportu.

Zawodnicy między kolejnymi biegami mieli tylko kilka minut odpoczynku, dlatego wypoczęci rywale, którzy w sobotę nie startowali, naprawdę byli w zdecydowanie lepszej sytuacji już na starcie. Ostatecznie złoto zgarnął Redmer Knol z Holandii, pokonując w finale tego, który wyeliminował Michała Dubickiego, czyli Svana.

Końcowa klasyfikacja European Trophy Stihl Timbersports

  1. Redmer Knol – Holandia
  2. Ferry Svan – Szwecja
  3. Matyas Klima – Czechy

O zawodach Stihl Timbersports ®

To międzynarodowe zawody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Ich korzenie sięgają Australii i Nowej Zelandii, chociaż sportowa rywalizacja drwali rozwijała się równolegle również w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. W 2001 roku zawody trafiły do Europy, a w 2003 roku do Polski. W naszym kraju są organizowane wspólnie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a wszyscy zawodnicy są czynnymi członkami OSP.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz