Sport

Akedemicy powalczą o medale na Malcie!

Pierwszy trening przed mistrzostwami wioślarskimi  Foto: POSiR

Już w najbliższy piątek na torze regatowym Malta rozpoczną się Akademickie Mistrzostwa Świata w wioślarstwie, w któych wystartują olimpijczycy z Rio De Janeiro. Poznań po raz trzeci będzie gospodarzem tej imprezy – wcześniej zawody gościły w Poznaniu w w 1992 i 2000 roku.

Poprzednia edycja AMŚ w wioślarstwie odbyła się przed dwoma laty we francuskim Gravelines. Rywalizację zdominowali wówczas Brytyjczycy, zdobywcy ośmiu krążków, w tym czterech złotych. We Francji czterokrotnie na najwyższym stopniu podium stali także Polacy, którzy ponadto wywalczyli jeden srebrny i jeden brązowy medal. Spośród zwycięzców poprzednich Mistrzostw na Malcie o obronę tytułów rywalizować będą Francuz Augustin Mouterde w czwórce wagi lekkiej oraz Polacy – Monika Kowalska i Martyna Mikołajczak w dwójce podwójnej wagi lekkiej, Dawid Grabowski w dwójce podwójnej, Robert Fuchs, Damian Rosolski, Mateusz Wilangowski w czwórce mężczyzn. Kowalska i Mikołajczak oraz Grabowski mają na swoim koncie także srebrne medale ubiegłorocznej Letniej Uniwersjady w Gwangju. Na Malcie nie zabraknie także mistrza Uniwersjady z Korei w jedynce wagi lekkiej mężczyzn Jerzego Kowalskiego.

W Poznaniu wystąpi czternastu olimpijczyków z Rio de Janeiro, w tym siedmioro Polaków – Martyna Mikołajczak, Anna Wierzbowska, Maria Wierzbowska, Robert Fuchs, Michał Szpakowski, Mateusz Wilangowski i Mirosław Ziętarski.

Na starcie staną także medaliści rozegranych w sierpniu w Rotterdamie Mistrzostw Świata w konkurencjach nieolimpijskich. W czwórce wagi lekkiej mężczyzn wystąpią Mistrzostwie Świata w dwójce wagi lekkiej Francuzi Augustin Mouterde i Alexis Guerinot, a w dwójce podwójnej wagi lekkiej rywalizować będą Mistrzostwie Świata w czwórce podwójnej wagi lekkiej Niemcy Johannes Ursprung i Cedric Kulbach. Oprócz nich medale w Holandii zdobywały Francuzka Francois Teroin i Niemki Katrin Thoma oraz Charlotte Reinhardt, które także powalczą o medale na Malcie.

Tegoroczna edycja imprezy potrwa do niedzieli 4 września.

Kajaki

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz