Aglomeracja

97. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Ignacy Paderewski na Dworcu Głównym - 26.12.2010 r.  Foto: Paweł Rychter

Przyjazd Jana Ignacego Paderewskiego, uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich oraz oraz uroczysty przemarsz na plac Wolności – to tylko niektóre elementy tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Tradycyjnie już uroczystości rozpocznie przyjazd mistrza Paderewskiego na Dworzec Letni w Poznaniu, co nastąpi 26 grudnia o godzinie 16.

10530672_10208304227391306_4924995235850044219_nDzień później, czyli 27 grudnia, o godzinie 10:15 nastąpi złożenie kwiatów na mogile generała Stanisława Taczaka, a o 11:00 rozpoczną się uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Po nich uczestnicy obchodów przejdą do Fary Poznańskiej, gdzie o 12:45 rozpocznie się msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich.

Podczas przemarszu zostaną złożone kwiaty pod tablicami pamiątkowymi, między innymi tą upamiętniającą Franciszka Ratajczaka.

Po mszy na uczestników obchodów będą czekały atrakcje na placu Wolności: między innymi interaktywny hologram powstańca witający gości, namiot, w którym będzie można otrzymać pamiątkową legitymację powstańczą oraz zrobić sobie zdjęcie. Staną tu też cztery wizerunki samolotu typu Fokker D.VII, czyli takiego, jaki zdobyli powstańcy. Chętni będą mogli sobie robić z nimi zdjęcia. Kolejnym nowym punktem programu uroczystości będzie krwiobus, w którym będzie można oddać krew w hołdzie bohaterom powstańczych dni. 100 pierwszych krwiodawców otrzyma specjalne upominki.

W tym roku obchody rocznicy wybuchu powstania odbędą się także na wodzie. O godzinie 15:40 ze starego Portu wyruszy kawalkada łodzi, która popłynie w górę rzeki do mostu Przemysła, skąd zawróci z powrotem do Starego Portu. Po drodze, o 16:40, mniej więcej na wysokości mostu Rocha, łodzie staną w nurcie czekając na wycie syren.

W miejskich autobusach i tramwajach tego dnia będą emitowane komunikaty głosowe o zatrzymaniu na minutę o godzinie 16:40 komunikacji miejskiej dla uczczenia 97 rocznicy Powstania Wielkopolskiego. W obchody włączają się także Koleje Wielkopolskie. 27 grudnia w pociągach wyświetlana będzie prezentacja dotycząca programu obchodów, a konduktorzy wyróżniać się będą powstańczymi rozetkami.

28 grudnia obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego przeniosą się do Warszawy. O godz. 12:00 odprawiona zostanie Msza Święta w Kościele oo. Dominikanów przy ul. Freta 10, a o godz. 13:30 odbędą się uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie zebrani goście udadzą się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, aby złożyć wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Powstańców Śląskich oraz pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Zakończeniem obchodów będzie ceremonia odsłonięcia pomnika Józefa Dowbora-Muśnickiego w Lusowie, która odbędzie się 29 grudnia.

Plac Wolnosci - poznaniacy sluchajacy przemowienia Paderewskiego

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz