K U L T U R A

50-lecie Polskiego Teatru Tańca – Premiera spektaklu “Z kapelusza”

Konferencja prasowa - Jubileusz PTT - 01.09.2023  Foto: lepszyPOZNAN.PL/Ewelina Jaskowiak

Jubileuszowy sezon w Polskim Teatrze Tańca otworzy spektakl „Z kapelusza” w reżyserii i choreografii Jo Strømgrena, jednego z najbardziej znanych na świecie skandynawskich choreografów. We wtorek 12 września o godz. 20:00 w Polskim Teatrze Tańca odbędzie się premiera spektaklu, dokładnie 50 lat od dnia inauguracji działalności.

Tak ważnej rocznicy nie można obchodzić przez jeden dzień czy jeden wieczór. Zbyt wiele przyszłoby uronić ze strumienia zdarzeń i podróży przez miniony czas – mówią włodarze teatru.

Z okazji swojego święta Polski Teatr Tańca przygotował sezon jubileuszowych wydarzeń. Pierwszym z nich będzie spektakl “Z kapelusza”. Jo Strømgren, to jeden z najbardziej znanych na świecie skandynawskich choreografów, rezydent Norweskiej Opery Narodowej i Baletu w Oslo.

Jak sepiowane, „staroświeckie” fotografie, skąpane w ciepłych odcieniach brązu, powidoki dawnych przeżyć, pomieszane przez pamięć, która ma swoją subiektywną chronologię, obrazy choreograficzne wyczarowane przez Jo Strømgrena z magicznego kapelusza przypominają, że wspomnienia, choć ulotne i istniejące niematerialnie, nie tracą swojej realności. Zamglone obrazy, o lekko zamazanych konturach, ukazują fantazmaty spektakli, sytuacji międzyludzkich, zbliżenia i oddalenia, odejścia i powroty, przemawiają kilkoma językami świata i kilkunastoma językami, którymi „mówią” ciała tancerzy Polskiego Teatru Tańca. Co jeszcze można wyjąć z kapelusza? Jaką akcję uruchomi ten (nie)zwykły przedmiot?

Twórcy i realizatorzy:
Choreografia, scenografia, reżyseria świateł, reżyseria dźwięku, tekst: Jo Strømgren  
Kostiumy: Bregje van Balen  
Asystentka choreografa: Rebecca Hoback  
Artyści-tancerze: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Momoko Den, Julia Hałka, Patryk Jarczok, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Mateusz Krzysiak, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Aleksandra Kuś, Daniel Michna, Jinwoo NamKung, Sandra Szatan, Zofia Tomczyk, Emily Wong-Adryańczyk.

50-lecie Polskiego Teatru Tańca


12 września, godzina 19:00
“Mój Teatr – dokument na 50-lecie Polskiego Teatru Tańca w reżyserii Radka Wysockiego

godzina 20:00
Premiera ” Z kapelusza” Jo Strømgrena

godzina 21:00 
Tort i toast jubileuszowy 

“Z kapelusza” Jo Strømgrena

12, 13, 15,16 września, godzina 20:00

Bilety w cenie 120 zł (bilet normalny) i 80 zł (bilet ulgowy)

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.PL/Ewelina Jaskowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz