Aglomeracja GłosBiznesu

Benzyna na 4,5 zł? Do kiedy na stacjach będzie taniej?

Stacja benzynowa Orlen  Foto: Orlen

Już od 1 lutego ceny za paliwo są niższe. To efekt planowanych działań antyinflacyjnych, które wprowadza rząd. Ale pamiętać musimy, że to czasowa obniżka. Zmniejszeniu uległ podatek VAT na paliwo – z 23% na 8%, co dopiero spowoduje spadek cen na stacjach, nawet o 50 groszy. Jak wyglądał ostatni rok średnich cen za paliwa? Statystyki zebrali twórcy aplikacji Yanosik.

Nadszedł długo wyczekiwany przez wszystkich kierowców dzień – wprowadzono obniżki VAT-u na paliwach z 23% na 8%, co oznacza niższe ceny na stacjach benzynowych. Średnie ceny detaliczne paliw powinny wynieść Pb 98 5,48-5,60 zł/l, Pb 95 5,17-5,29 zł/l, ON 5,29-5,41 zł/l, LPG 2,69-2,76 zł/l.
Jeszcze na końcu stycznia ceny na stacjach benzynowych nie zachęcały – olej napędowy kosztował średnio 5,89 zł/l, Pb 95 – 5,83 zł/l, Pb 98 6,09 zł/l, a LPG 3,09 zł/l.

Niższe ceny paliwa, z powodu zmiany stawki VAT, mają trwać do końca lipca 2022 roku.

Wcześniej, tj. od 20 grudnia 2021, zmniejszona została również wysokość akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Zmiana ma potrwać do 20 maja 2022 roku.

Kierowcy mają możliwość podglądu aktualnych cen paliw na wybranych stacjach w aplikacji Yanosik. Wybierając się w trasę mogą sprawdzić, na której stacji znajdą najtańsze obecnie paliwo, a także jaka jest jego jakość. Dodatkową opcją w aplikacji jest możliwość sprawdzenia lokalizacji ładowarek elektrycznych na trasie, a także jakie gniazda się w nich znajdują – informuje Julia Langa, YanosikSkąd wysokie ceny paliwa?

Wysokie ceny ropy naftowej to skutek braku stabilności na świecie. Prognozy analityków zakładają kolejne wzrosty cen baryłki ropy, co z pewnością przełoży się na detaliczne ceny paliw. Istnieją nawet obawy, że już wkrótce podaż surowca zostanie ograniczona.

Drugą przyczyną zmian w cenach paliw jest niestabilny kurs złotego w stosunku do dolara amerykańskiego i euro. Spadki cen polskiej waluty mogą się odbić na ostatecznych cenach paliw. Ale pamiętać także musimy o dominacji na rynku kontrolowanej przez rząd PiS Orlenu.

Jak wyglądały ceny paliw w ostatnim roku?

Zebraliśmy dane dotyczące średnich, detalicznych, cen paliw z ostatniego roku i utworzyliśmy zestawienie podsumowujące. Pierwsze podwyżki cen pojawiły się już na początku 2021 roku, w lutym, następne w lipcu, co zbliżyło je do najwyższych progów z 2012 roku, które z pewnością pamiętają niektórzy kierowcy. Wychodząc naprzeciw naszym użytkownikom, weryfikowaliśmy ceny paliw na bieżąco w naszej aplikacji, a także informowaliśmy o tym, że kwoty powyżej 6 zł za litr benzyny dotyczą głównie prywatnych stacji, w małych miejscowościach wypoczynkowych – komentuje Julia Langa, Yanosik

Twórcy Yanosika przygotowali zestawienie obejmujące średnie ceny paliw z 2021 roku z podziałem na miesiące.

Wśród danych znacznie wyróżnia się podwyżka cen w lutym, w którym Pb 98 zdrożała o niecałe 20 groszy, Pb 95 o 24 grosze, a ON i LPG o prawie 30 groszy na litrze. Lipiec również nie był łaskawy dla kierowców. Podwyżki wahały się na poziomie 40 groszy za litr benzyny, 20 groszy za litr ropy i 15 groszy za LPG.


Twórcy Yanosika przygotowali zestawienie obejmujące średnie ceny paliw z 2021 roku z podziałem na miesiące. Wśród danych znacznie wyróżnia się podwyżka cen w lutym, w którym Pb 98 zdrożała o niecałe 20 groszy, Pb 95 o 24 grosze, a ON i LPG o prawie 30 groszy na litrze. Lipiec również nie był łaskawy dla kierowców. Podwyżki wahały się na poziomie 40 groszy za litr benzyny, 20 groszy za litr ropy i 15 groszy za LPG.

Użyte w artykule zdjęcia: Orlen, , Yanosik

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz