K U L T U R A

Genius Loci – od browaru, Betonhausu, fabryki perfum, popularniej dyskoteki po nowe osiedle!

Perfumiarz z Łazarza  Foto: Perfumiarnia w Parku Wilsona / fb

Perfumiarz z Łazara to Pięknie wydana i napisana po gruntownej kwerendzie książka, przybliżająca historię łazarskiego fyrtla, który niebawem mocno się zmieni! W 2022 roku oddane zostanie do użytku nowe ekskluzywne osiedle Perfumiarnia! Okolice Parku Wilsona i ulicy Śniadeckich to nie tylko dawny browar. W latach 90-tych funkcjonowała tu dyskoteka o tej nazwie, ale także Betonhaus i miejsce fabryki kosmetyków Stempniewiczów, jednej z największych w międzywojennej Polsce. Niewiele osób o tym wie! A książka opowiada splatającą się historię właścicieli przedsiębiorstwa i Tadeusza Rogali, genialnego perfumiarza, autora popularnych zapachów, których nuta kontynuowana była w produktach Polleny Lechii w czasach PRL-u, która bezprawnie przejęła dorobek przedwojennej firmy.

Warty wspomnienia jest także charakterystyczny Betonhaus, dawny pawilon Wschodnioniemieckiej Wystawy Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa. Za cesarza był to „pawilon myśliwski”, w którym prezentowano m.in. poroża i wypchane skóry zwierząt upolowanych przez Fryderyka Wilhelma. Podczas PeWuKi w 1929 roku hala pełniła rolę „pawilonu muzycznego” wystawy.

Następnie mieściły się tutaj kolejne uczelnie, z których w 1973 roku utworzono Akademię Wychowania Fizycznego. AWF otrzymała obiekt od miasta w połowie lat 90. całkowicie bezpłatnie, a budynek wraz z działką zyskownie sprzedała deweloperowi. Działanie takie w mojej ocenie jest naganne i nieetyczne. Tym niemniej wraz z nową inwestycją pojawiła się szansa na całościowe zagospodarowanie całego kwartału. Cieszyć może uzupełnienie luki w zabudowie od strony ul. Głogowskiej. Cała inwestycja zbyt ciasna, ale wydaje się dobrze korespondować z sąsiednim parkiem, który jest niewątpliwym atutem całego kompleksu. Mam nadzieję na otwartość osiedla na miasto. Jeszcze kilka słów o książce. Czytałem z ogromną przyjemnością.

Autorem jest Paweł Pawrowski, piszący bloga o historii poznańskich budynków [https://www.garvest.com/blog/brutalny-urok-jowity], choć biorąc pod uwagę wielość wątków zastanawiałem się nad udziałem w researchu większego zespołu. Szacunek za tak dogłębne opracowanie historii miejsca i co ważne opisanie historii ludzi. Przygotowanie publikacji wymagało na pewno sporo nakładów i nie podziwiam tu zainwestowanych finansów, a raczej pasje w odkrywaniu genius loci – ducha miejsca!

Elegancko wydana publikacja pełna jest z jednej strony precyzyjnie określonych wydarzeń z historii fabryki Stempniewiczów jak i samej historii Poznania, z drugiej jest dobrze skonstruowaną rodzinną opowieścią o fabrykantach i pracownikach firmy. Bardzo ciekawe wątki dotyczące sytuacji gospodarczej Poznania, poziomu życia w przedwojennym mieście jak i smutny epilog przejęcia zasobów i pomysłów spółki przez socjalistyczną władzę po wojnie.

Autorowi udała się jeszcze jedna rzecz, do tej pory pomijana w historycznych opracowaniach mianowicie próba opisu designu reklamy prasowej w przedwojennej poznańskiej prasie! Wcześniej temat dotknęła Magdalena Mrugalska Banaszak na wystawie w Muzeum Historii Miasta Poznania i w publikacji „Miejska ikonosfera na drukach reklamowych z widokami Poznania (1835-1939”

Całą publikację czytałem i oglądałem z wielką przyjemnością! Polecam miłośnikom Poznania!

Tu więcej o inwestycji:

Teren osiedla z jednej strony dochodzi do parku Wilsona (od strony Palmiarni), z drugiej – do dawnego browaru Huggerów (wcześniej Neue Posener Bierbrauerei – Nowy Browar Poznański) na tyłach ul. Śniadeckich. W ramach inwestycji powstaną budynki ze szklanymi fasadami o nierównomiernej bryle, posadowione na wspólnej podziemnej hali garażowej. Projekt przygotowała pracownia JEMS Architekci z Warszawy. Prace budowlane prowadzone będą etapami. W pierwszej kolejności zrealizowany zostanie budynek ze 140 mieszkaniami z widokiem na park Wilsona. Zaplanowano w nim mieszkania premium o powierzchni od 46 do 154 m kw. i wysokości od 3 do 3,5 metra. Całość luksusowego osiedla będzie oddana do użytku pod koniec 2022 roku

Ilustracje pochodzą w książki Pawła Pawrowskiego, Perfumiarz z Łazarza, Wydawnictwo Garvest Ral Estate, Poznań 2021, materiałów inwestora, CDF – spółki architektonicznej oraz wikipedii [CC]

Użyte w artykule zdjęcia: Perfumiarnia w Parku Wilsona / fb

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz