K U L T U R A

Stare zdjęcia Starej Rzeźni

Stara Rzeźnia - archiwum Cyryla  Foto: Cyryl

W oczekiwaniu rozpoczęcie przez szwedzkiego dewelopera prac rewitalizacyjnych Wydawnictwa Miejskiego Posnania ogłosiło akcję zbierania pamiątek i wspomnień związanych z historią Starej Rzeźni. Rozstrzygnięty został również towarzyszący jej konkurs na najciekawsze zdjęcia.

Akcja pomimo sytuacji pandemicznej spotkała się z dużym odzewem i zainteresowaniem mieszkańców Poznania. Dawne fotografie i dokumenty nadesłały przede wszystkim osoby, których losy rodzinne lub zawodowe związane były ze Starą Rzeźnią, ale także te, które bywały na jej terenie, kiedy w latach 80. XX wieku przestała funkcjonować jako zakład produkcyjny, budynki opustoszały, a na rozległym terenie organizowane były giełdy antyków, pchli targ i okazjonalne wydarzenia kulturalne. Impulsem do zorganizowania akcji była świadomość, że Stara Rzeźnia odchodzi nieodwołalnie w przeszłość. Historyczne budynki pozostaną, ale ich przeznaczenie ulegnie zasadniczej zmianie, a puste przestrzenie wypełni nowy kwartał zabudowy miasta o całkowicie odmiennych funkcjach i klimacie.

W ramach akcji ogłoszony został konkurs na najlepsze fotografie, pamiątki i wspomnienia związane z tym szczególnym dla poznaniaków miejscem. Zaskoczeniem dla członków jury były zdjęcia uśmiechniętych dzieci uczęszczających do przyzakładowego przedszkola. Zaciekawienie wywołały relatywnie nowe fotografie wykonane na terenie Starej Rzeźni w ramach sesji ślubnej, zachwyt – przedwojenne, pożółkłe zdjęcia pracowników zakładu z czasów, kiedy rzeźnia pracowała pełną parą.

Akcję zorganizowało i prowadziło wirtualne muzeum historii Poznania CYRYL funkcjonujące w ramach Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Na pl. Wolności zostały wręczone nagrody osobom, które nadesłały najwartościowsze i najciekawsze materiały dokumentujące funkcjonowanie zakładów przy ul. Garbary i opuszczonych przez zakład zabytkowych budynków w ostatnich dziesięcioleciach.

Laureaci otrzymali publikacje organizatora akcji Wydawnictwa Miejskiego Posnania, a wśród nich najnowszą pozycję oficyny – czterotomową Historię Poznania pióra Przemysława Matusika, która już kilka dni po wydaniu stała się towarem deficytowym. Materiały konkursowe zostaną włączone do imponującej rozmiarami, bo prezentującej ponad 500 obiektów kolekcji Stara Rzeźnia na stronie cyryl.poznan.pl. Będą dostępne już w maju.

Użyte w artykule zdjęcia: Cyryl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz