POZnań

Ale historia! Repatrianci z Rosji, piekarnia i Napoleon – na Starym Mieście

Le petite patisserie - Klasztorna / Wielka  Foto: Tomasz Dworek

Ale fajna i niesamowita – światowa i nasza poznańska historia! Teraz się rozpoczyna! Rosyjskie małżeństwo prawników z polskimi korzeniami otwiera w zielonym Poznaniu piekarnię, gdzie wypieku chleba nauczyli się w Ameryce, a ciast w Barcelonie. W kawiarence serwować będą rosyjskiego Napoleona i prawdziwy chleb, który świeży będzie przez wiele dni! Przeczytajcie. Trzymam za nich kciuki – pisze w swoim blogu Tomasz Dworek, staromiejski radny.

Elena i Vladimir Boltenkov, rosyjscy prawnicy z polskimi korzeniami otwierają w Poznaniu, na Starym Mieście cukierenkę – piekarnię. Nazywa się La Petite Parisserie – Boulangerie, jest już elegancki szyld, zgodny z zasadami Parku Kulturowego. Właściciele czekają jeszcze na wizytę i decyzje urzędników Sanepidu.

Pierwszy raz rozmawiałem z nimi podczas spotkania Zaułku Rzemiosła, miejskiej inicjatywie promującej rzemieślników. Elena przyniosła Miodownika, oryginalne przekładane ciasto [to prawda, ono było zachęta do poznania się] a Vladymir opowiadał o chlebie, z wielką pasją i takim wschodnim spokojem. Czym jest chleb – to mąka, woda, zakawas i… czas! Taki chleb może być i świeży miesiąc, to kwestia receptury i mąki. Vladymir zjeździł pół Polski poszukując idealnej. A najlepiej by było, gdyby mógł kupić młyn! Ciasto wyrabia ręcznie, bez miksera. Pokazuje różne gatunki pieczywa, zobacz jak naturalnie popękany, a ten mały to baton tostowy, maślany – niesamowity smak.

Póki co czekają na decyzje które pozwolą im rozpocząć działalność. Co będą serwowali? I tu się zdziwicie, jeżeli oczekujecie wschodniego kulinarnego sznytu, choć na śniadanie będzie można zjeść rosyjskie słone ciasto maselnicę np. z rybą, ze słodkiego będzie Napoleon – napoleonka poprawiłem, no nie – będzie specjalny rosyjski tort i jeszcze cudo na bezie, kremowe, chłodne jak lody, bardzo owocowe…tort Pavlova. Do biznesu podeszli profesjonalnie, szkoląc się m.in., w cukierniczej akademii w Barcelonie i w kultowej amerykańskiej piekarni Chada Robertsona.

Pochodzą z Jekaterynburga, miasta wielkości Warszawy w azjatyckiej części Rosji. Oboje są prawnikami, pracowali w kancelariach i państwowych firmach. Tak jak dziś wielu ludzi na całym świecie chcieli rozpocząć nowe życie. Wybrali Poznań.

Oczywiście pytałem, dlaczego? Byliśmy w Lublinie, Wrocławiu Gdańsku, a Poznań jest taki zielony i…. próbowaliśmy znaleźć właściwe słowo… kompaktowy. W zasadzie wszędzie blisko ze Starego Miasta – na Jeżyce, na Śródkę.

Gdy odwiedziłem ich w La Petite Patisserie – Boulangerie w odnowionej kamienicy przy Wielkiej / Klasztornej była z nimi mam Vladymira. Wyzwanie dla mnie i próba mówienia po rosyjski po wielu, wielu latach. Skąd wzięliście się na wschodzie Rosji? Przodkowie wyjechali z Lublina szukać lepszego życia, gdy w 1906 roku carski rząd dawał ludziom na dalekich rubieżach imperium kawałek ziemi. Dziś Elena i Vladimir Boltenkov jako dobre miejsce do życia wybrali Poznań. Trzymam za nich kciuki! I nie mogę doczekać się otwarcia ich warsztatu – piekarenki – cukierni przy Klasztornej!

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz