Aglomeracja Czerwonak

Tydzień Zrównoważonego Transportu w Czerwonaku

Czerwcowy Parking Day  Foto: Malta Festival

Czerwonak w 4 miejscowościach gminy organizuje czterodniowy event, na czterech parkingach przy węzłach przesiadkowych w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Będą oryginalne atrakcje i upominki!

W każdym z tych miejsc surowa przestrzeń parkingu na kilka godzin zamieni się w zieloną strefę relaksu, gdzie będzie można odpocząć na zielonych, trawiastych poduszkach i leżakach, poczytać książki, poczęstować się jabłkiem z lokalnego sadu a dodatkowo poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ekologii oraz Zintegrowanego Transportu Publicznego. Zorganizowane zostaną prelekcje i warsztaty tematyczne.

Pierwszego dnia eventu, 17 września, zapraszamy na węzeł przesiadkowy w Bolechowie, gdzie motywem przewodnim będą pszczoły i rośliny miododajne. Zobaczymy jak wygląda ul, plaster miodu oraz narzędzia i strój pszczelarza. Na stoisku botanicznym poznamy zasady doboru gatunków roślin miododajnych i pod mikroskopem przyjrzymy się wybranym roślinom. Zaplanowana została także degustacja miodów – mówi Daria Malinowska z Urzędu Gminy Czerwonak.

18 września na węźle przesiadkowym w Owińskach będzie można się dowiedzieć w jaki sposób samodzielnie zbudować budkę dla owadów. Budka przyciągnie do ogrodu owady zapylające, a także te, które zjadają szkodniki, a ich mieszkańcom zapewni „zimowy hotelik”, dzięki którym przetrwają mrozy.

Trzeciego dnia wydarzenia, 19 września parkingowe spotkanie odbędzie się na węźle przesiadkowym Czerwonak Osiedle. Tematem przewodnim będą rośliny oczyszczające powietrze, tzw. antysmogowe. Prowadzący wytłumaczą proces oczyszczania powietrza przez wybrane gatunki roślin oraz poprowadzą warsztat sadzenia zielistek do doniczek torfowych.

Ostatni dzień, 20 września, odbędzie się na terenie węzła przesiadkowego w Czerwonaku pod hasłem: dzikie rośliny jadalne. O bogactwie lokalnych łąk i lasów opowiedzą specjaliści, będzie też degustacja naparów i sałatek. A to jeszcze nie wszystko! Każdego dnia pierwsze 100 osób – użytkowników transportu publicznego, którzy okażą bilet PKP/kartę PEKA lub przyjadą na rowerze, czy np. hulajnodze otrzyma upominek w postaci sadzonek roślin miododajnych, antysmogowych, budki na owady lub woreczka z ziołami.

Użyte w artykule zdjęcia: Malta Festival

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz