K U L T U R A

II Festiwal na Wolnym Powietrzu

Festiwal na Wolnym Powietrzu  Foto: materiały prasowe

2 Festiwal Na Wolnym Powietrzu, organizowany przez Teatr Biuro Podróży odbędzie się w Poznaniu, w dniach 17-19 sierpnia.

Festiwal, choć nie przytłacza swoim rozmiarem, jest artystycznym wydarzeniem i przykładem świetnej kondycji teatru plenerowego w Polsce. Jest także świadectwem tego, że taki teatr jest sztuką umiejętnie wchodzącą w dialog ze współczesnym widzem, bez lęku przed trudnymi pytaniami i konfrontacją. Jest również przyjemnością dla oka i duszy – mówi Marta Strzałko z Teatru Biuro Podróży.

Program 2 Festiwalu Na Wolnym Powietrzu:

17 sierpnia 2019

Stary Browar, g. 19:00

Teatr KTO (Kraków) / Peregrinus
Spektakl pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku.

Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, odarta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech; to współczesny Everyman, którego życie zawieszone jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji. “Drogę przez życie” identyfikuje on z “drogą do pracy”. Peregrynacja w poszukiwaniu sensu jawi się jako mozół dnia powszedniego, odarty z duchowości, miłości i piękna. Świat Peregrinusa, to cywilizacja cyfrowa – smutna, przerażająca i groteskowa, z dominującą religią – konsumpcją. Domem Peregrinusa XXI w. jest witryna sklepu. Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej.

Inspiracją do spektaklu była poezja T.S. Eliota.

Stara Rzeźnia, g. 21:00

Teatr A Part (Katowice) / Lear, k…!
Centralnym tematem tego przedstawienia plenerowego jest starczy despotyzm, dążenie do władzy absolutnej, zatracenie się w konflikcie i wojnie. Działania te i postawy doprowadzają ostatecznie do entropii, rozpadu i erozji struktur społecznych i moralnych.

Widowisko jest kolażem obrazów na jego stronę wizualną składają się surowe metalowe konstrukcje, ruchome podesty, szczudła, żywioł ognia i ekspresyjne aktorstwo.

Obok dramatu Szekspira „Król Lear”, inspiracją do powstania spektaklu była powieści „Jesień patriarchy” Gabriela Garcii Marqueza.

18 sierpnia 2019

Stara Rzeźnia, g. 21:00

Teatr Biuro Podróży (Poznań) / Makbet
Na początku dramatu Szekspira, w pierwszym akcie pada pytanie: What bloody man is that? – “kim jest ten człowiek we krwi?” W spektaklu staramy się odpowiedzieć na pytanie zadane przez Szespira: kim są ludzie we krwi? Czego nauczyła ich wojna? Z jakim ciężarem wracają do domu? Czy okrucieństwa wojny, jakich doświadczyli pozwolą im spać spokojnie? Co wyniknie ze spotkania powracających do domu ludzi we krwi z wiedźmami?

Spektakl pokazuje świat chaosu, w którym porządek natury, zastępuje logika śmierci. To świat, w którym życie ludzkie zaczyna przedstawiać coraz mniejszą wartość, a zbrodnia staje się czynnością powszednią, której zbyt rzadko towarzyszą rozterki i wątpliwości.

19 sierpnia 2019

Boisko Szkoły Podstawowej w Koziegłowach, g. 20:30

Teatr Biuro Podróży (Poznań) / Carmen Funebre
Inspiracją, a właściwie impulsem do stworzenia spektaklu była wojna w Jugosławii w latach 1991-1995. Rodzący się wraz nią niepokój społeczny, nasilający się konflikt etniczny i wybuch nacjonalizmów wydał się nam wówczas zagrożeniem dla stabilizacji i bezpieczeństwa w Europie. Podczas pracy nad spektaklem członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z Bośni. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. Carmen Funebre grana jest od 25 lat i nie mamy wrażenia, że temat w niej podjęty zdezaktualizował się i uległ zapomnieniu. Obecny stan Europy pokazuje, że jesteśmy w przededniu nowych niepokojów, a fala nienawiści i dyskryminacji zaczyna dominować w narracji społecznej.

Na wszystkie spektakle wstęp wolny.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe, materiały prasowe / Maciej Zakrzewski, materiały prasowe / Krzysztof Bieliński, materiały prasowe / Filip Rudnicki)

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz