K U L T U R A

Lelewel bliżej natury i kultury

Dni Różnorodności w Lelewelu  Foto: materiały prasowe

Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej połączony z Festiwalem Bliżej Natury przygotowali uczniowie i nauczyciele staromiejskiego Zespołu Szkół Zawodowych Nr 6 im. Joachima Lelewela.

Kultura zależna jest od natury stąd pomysł aby pogodzić te dwa światy. Celem wydarzeń była promocja dóbr naturalnych i przemysłu artystycznego. Uczniowie przygotowali liczne atrakcje pokazujące znaczenie Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej uchwalonej przez UNESCO w 2001 roku.

W „Lelewelu” w Dniu Różnorodności Kulturowej można było uczestniczyć w wielu atrakcjach. Otwarto wystawę malarską Dariusza Głowackiego. Wernisaż wraz prelekcją artysty o wpływie natury na sztukę, uświetnił występ muzyczny Ryszarda Siwka i Anny Tłok.

Kolejnym akcentem była prezentacja recytatorska wybranych poezji klasyków rosyjskich pod kierunkiem Natalii Czad – Szalewskiej. Następnie oprowadzanie kuratorskie poprowadziła – Vera Kromstova – wokół wypożyczonej wystawy ze Szkoły z Kaliningradu – Gimnazjum nr 40 im. J.A. Gagarina, pt.: Königsberg-Kaliningrad- Polska.

Odbyły się również warsztaty z ukraińskim akcentem pt:. „Kwiaty z bibuły – wianki ludowe”. Prowadziły artystki ludowe z gminy Komorniki: Zdzisława Szaj i Janina Szot. Nauczyciele oraz uczniowie rozegrali mecz piłki siatkowej dla Różnorodności Kultury.

Imprezie towarzyszyły pokazy i prezentacje na Targu Różnorodności wybranych kultur, połączone z degustacją potraw przygotowane przez uczniów klas pierwszych w ramach przedmiotu Wiedza o kulturze.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz