K U L T U R A

Koncert Wielkopostny poznańskich chórów w katedrze

Poznański Chór Katedralny  Foto: materiały prasowe

Poznańskie zespoły chóralne zapraszają na niedzielny koncert do katedry. Wydarzenie poświęcone będzie pamięci ks. Józefa Surzyńskiego i ks. Zdzisława Bernata, dyrygentów Poznańskiego Chóru Katedralnego.

Jest to dla nas bardzo wyjątkowy koncert, ponieważ w tym roku wspominamy 100. rocznicę śmierci ks. Surzyńskiego i 25. rocznicę śmierci ks. Bernata – dwóch bardzo zasłużonych dyrygentów chóru katedralnego – informuje Michał Filimon

W 1881 roku to właśnie ks. Józef Surzyński utworzył Chłopięco-Męski Poznański Chór Katedralny, powołując się na tradycję z XV wieku, kiedy to kantor katedralny uczył chłopców i alumnów śpiewu przynajmniej przez godzinę dziennie. Pierwszy występ z utworzonym zespołem datowany jest na 8 grudnia 1884 roku.

Natomiast ks. Zdzisław Bernat w roku 1960 r. zainicjował wskrzeszenie zespołu katedralnego po II wojnie światowej. Najpierw był to chór mieszany, następnie powrócono do najstarszej tradycji, tj. chóru chłopięco – męskiego. Od roku 1972 ks. Zdzisław Bernat już jako absolwent Instytutu Muzykologii Kościelnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego objął na stałe prowadzenie Poznańskiego Chóru Katedralnego. Szczególne ożywienie działalności Chóru przejawiło się w zapoczątkowanych w latach siedemdziesiątych podróżach zagranicznych.

Chłopięco-Męski Poznański Chór Katedralny jest doceniany i nagradzany przez wiele instytucji, między innymi otrzymał od Federacji Chórów Unii Europejskiej tytuły: „Chóru Historycznego” i „Chóru Unii Europejskiej”. Zespół zrealizował wiele programów telewizyjnych i radiowych oraz nagrał 19 płyt CD.

Podczas niedzielnego koncertu wystąpią także: Chór Dziewczęcy Paradiso Katedralnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia, Chór Dziewczęcy Gimnazjum Katedralnego

Koncert odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia 2019 o godzinie 17:15 w Bazylice Archi-katedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wstęp wolny!

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz