K U L T U R A

Wystartował Short Waves Festival

Short Waves Festival  Foto: materiały prasowe

Najlepsze krótkometrażowe filmy można oglądać do niedzieli, 24 marca. Już po raz 11. w pierwszych dniach wiosny startuje festiwal. Sześć marcowych dni to prawdziwe święto krótkiego metrażu. Klasyczne pokazy w kinach, na których emocji dostarczą nam konkursy i pokazy tematyczne, uzupełnione zostaną dodatkowymi wydarzeniami przygotowanymi specjalnie na tegoroczną edycję, otwierającą drugą dekadę obecności Festiwalu na filmowej mapie Polski i Europy.

Punktem obowiązkowym Short Waves Festival są cztery konkursy prezentujące wyjątkowe, precyzyjnie wyselekcjonowane filmy krótkometrażowe z Polski i świata. Filmy, które różni wszystko, a łączy tylko jeden wymóg – konieczność zmieszczenia wyczerpującej historii w maksymalnie 30 minutach. Tegoroczny International Competition to dwadzieścia jeden różnorodnych tematycznie i gatunkowo filmów krótkometrażowych zrealizowanych na sześciu kontynentach, a Konkurs Polski to unikalny przegląd tego, co w rodzimym krótkim metrażu najlepsze: czterech fabuł, dwóch krótkich dokumentów, dwóch animacji, jednego eksperymentu i jednego musicalu. Programy konkursowe dopełniają dwa wymykające się standardom konkursy tematyczne: Dances with Camera – zestaw osiemnastu shortów celebrujących ruch i taniec oraz Urban View – osiem filmów autorstwa 11 twórców nurkujących prosto w miejską dżunglę.

Motyw przewodni tegorocznego Festiwalu – Outside the Box – odnosi się szczególnie do programu fokusowego skupiającego się na kinie krótkometrażowym Azji Południowo-Wschodniej. Na zaproszenie Festiwalu, trzy programy filmowe przygotował kurator Berlinale – John Badalu, a program fokusowy to łącznie 16 filmów twórców pochodzących z Kambodży, Filipin, Tajlandii, Malezji, Mjanmy, Indonezji i Wietnamu.

Nie zabraknie miejsca na eksperymenty. Wyjątkowe doświadczeniem – Kino Forma,  tym razem w odsłonie pod tytułem Deep Black Water, to realizacja site-specific w przestrzeni Republiki Sztuki Tłusta Langusta; pokaz filmowy wzbogacony o elementy scenograficzne i performatywne; projekt transmedialny, wykraczającym poza granice tradycyjnego odbioru filmu. Miejscem eksperymentów będzie też Pawilon, w którym spotkamy się, by doświadczyć audiowizualnego live actu Rainera Kohlbergera brainbows i obejrzeć zestaw filmów eksperymentalnych Fun is a Part of Creation, zaprogramowany przez Wojciecha Ulmana.

Piąte urodziny świętuje projekt Random Home Cinema – unikalny w skali świata zestaw filmowych domówek. Kameralne pokazy w mieszkaniach poznaniaków od lat cieszą się niesłabnącą popularnością – ich program oraz adres pozostaje tajemnicą do dnia wydarzenia.

Short Waves Festival to też szeroki wybór pokazów pozakonkursowych. Można w nim znaleźć filmy nominowane do Oscara® czy Europejskiej Nagrody Filmowej, sekcje tematyczne Cat Shorts, Rainbow Shorts, Girl Shorts, Dances with Camera: Germany Now!, a także pokaz filmowy dla dzieci w ramach SWF for Kids oraz seniorów w ramach wydarzenia Stary człowiek i może.  W tym roku po raz pierwszy pojawia się zestaw filmów z festiwalu Oska Bright – pierwszego festiwalu filmowego dedykowanego twórcom z autyzmem, zaburzeniami uczenia się i innymi specjalnymi potrzebami. Ponownie zobaczymy zestaw filmów dla osób niesłyszących i niedosłyszących Deaf Shorts, któremu będzie towarzyszyć tłumaczenie na język migowy.

Tegoroczną nowością będzie cykl On Waves – filmowe i branżowe dyskusje z gośćmi Festiwalu odbywające się w przestrzeniach Centrum Kultury Zamek a także transmitowane na żywo w internecie.

Short Waves Festival to też okazja do integracji międzynarodowych twórców z poznańską publicznością w nieformalnych okolicznościach Klubu Festiwalowego. W tym roku swoje gościnne progi otwiera przed nami klub House, w którym co wieczór będą odbywać się DJ sety oraz pokazy wideoklipów.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz