Główna Nowe Miasto POZnań

Kocie oczy na Głównej

Kocie oczy - nowe przejście na Głównej  Foto: ZDM

Na ul. Głównej uruchomiono „zebrę” wyposażoną w system wykrywania pieszych oraz światła ostrzegawcze dla kierowców i osób przechodzących przez jezdnię. Jest to pierwsze tego rodzaju przejście dla pieszych w Poznaniu. Wcześniej na Garbarach w pobliżu szkoły zamontowano specjalne świetlne listwy dla smartfonowych zombie.

Na ul. Głównej zastosowano rozwiązanie, w którym detektor uruchamia zatopione w asfalcie tak zwane „kocie oczy” w momencie gdy ktoś zbliży się do krawędzi jezdni. Ostrzegają one kierowców o obecności pieszego – informuje Zarząd Dróg Miejskich

Dodatkowo w chodnikach po obu stronach przejścia umieszczone zostały listwy pulsujące pomarańczowym światłem – ostrzegają one pieszych i zwracają uwagę na konieczność zachowania szczególnej ostrożności.

Ponadto przejście jest doświetlone lampami palącymi się stale na poziomie 20% mocy, które w momencie wykrycia pieszego rozjaśniają światło do 100%. Sytem wykrywania osób został ustawiony w taki sposób, aby nie reagował na ludzi jedynie mijających przejście oraz tych, którzy je “ścinają” – dlatego istotne jest, aby z nowej “zebry” korzystać zgodnie z przepisami.

Koszt inwestycji wyniósł 50 tysięcy złotych. Zadanie zostało zrealizowane na wniosek Rady Osiedla Główna i sfinansowane ze środków Rady.

Użyte w artykule zdjęcia: ZDM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz