POZnań

Trwa zbieranie liści z ulic i chodników

ZDM – liście zebrane z ulicy  Foto: ZDM

Drzewa i krzewy mają coraz mniej liści, które o tej porze roku spadają. Te, które zbierzemy z ulicy do worków zostaną bezpłatnie odebrane przez Zarząd Dróg Miejskich. Akcja ta potrwa do końca roku.

Liście opadające z drzew w okresie jesiennym stanowią znaczący problem dla utrzymania czystości i porządku obszaru pasów drogowych naszego miasta – wyjaśnia poznański Zarząd Dróg Miejskich – zebrane podczas akcji worki trafią na biokompostownię znajdującą się na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu.

Zgodnie z przepisami utrzymanie w odpowiedniej czystości chodników położonych bezpośrednio przy granicy działki należy do obowiązków właściciela nieruchomości. Dotyczy to oczywiście także usuwania liści, które mokre od deszczu czy opadającej mgły mogą być bardzo śliskie.

Akcja bezpłatnego odbierania worków z liśćmi prowadzona jest przez Zarząd Dróg Miejskich kolejny już raz. Wszystkie koszty, w tym opłatę za zakup i dostarczenie worków do gromadzenia liści worków oznaczonych napisem ZDM – liście zebrane z ulicy oraz opłatę za późniejszy odbiór zapełnionych worków, ponosi właśnie ZDM.

Mieszkańcy sprzątający chodniki położone przy swoich nieruchomościach mogą składać zamówienia na dostarczenie pustych worków, podając nazwę ulicy oraz numer posesji, gdzie ma nastąpić dostawa – wyjaśnia ZDM – Worki, w ilości adekwatnej do ilości przydrożnego drzewostanu, będą dostarczane bezpośrednio pod wskazane adresy i umieszczane w furtce bądź przerzucane przez płot posesji, a w przypadku wykorzystania wszystkich dostarczonych worków, prosimy o złożenie kolejnego zamówienia.

Gdy już zapełnimy worki liśćmi zebranymi z miejskich chodników powinniśmy je wystawić w miejscu ogólnodostępnym na przykład na poboczu bądź na części chodnika, po stronie posesji. Zarząd Dróg Miejskich nie wyznacza konkretnych miejsc odbioru, ponieważ składowanie zbyt dużej ilości worków w jednym miejscu może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Odbiór worków będzie odbywał się według harmonogramu, który publikujemy poniżej, uwzględniającego podział terytorialny miasta.

Zamówienia na worki na liście przyjmowane są w Zarządzie Dróg Miejskich (Wydział Utrzymania Infrastruktury Drogowej). Można kontaktować się dzwoniąc pod numer 61 64 77 274 (pn – pt, 7:00 – 15:00), bądź wysyłając e-mail na adres: liscie@zdm.poznan.pl

Użyte w artykule zdjęcia: ZDM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz