POZnań

Szlifują bruk na Starym Mieście

Zeszlifowana kostka na ulicy Woźnej  Foto: biuletyn.poznan.pl / Jan Gładysiak

Nierówny bruk to problem dla pieszych i rowerzystów przede wszystkim na uliczkach Starego Miasta. Na ul. Woźnej trwa właśnie remont nawierzchni, gdzie układany jest kamienny bruk, ale zeszlifowany z jednej strony. Ma to rozwiązać problem z nierównym brukiem.

Sam Stary Rynek i uliczki wokół niego wyłożone są kamiennym brukiem. Jest on jednak nierówny a między kostkami są duże przestrzenie. To spore utrudnienie dla pieszych, którzy mogą skręcić sobie nogę, ale także dla rowerzystów. Przejechanie po brukowanych uliczkach jednośladem to nic przyjemnego i także niebezpiecznego.

Dlatego władze miasta zastanawiają się jak ten problem rozwiązać. Jedna z propozycji jest już wdrażana w życie. Na ul. Woźnej prowadzony jest remont nawierzchni, kamienna kostka jest zastępowana również kamienną kostką, ale jedna jej strona jest zeszlifowana. Dzięki temu po ułożeniu bruku nawierzchnia jezdni jest dużo bardziej przyjazna dla pieszych i rowerzystów. Fakt wykorzystania starej kostki obniża też koszt takiej zmiany.

Po zakończeniu prac okaże się czy to rozwiązanie skutecznie polepsza jakość korzystania z ulicy przez pieszych i rowerzystów. Na tym obszarze jest wyznaczona strefa tempo 30 i ulica Woźna jest jednym z istotnych szlaków rowerowych. Szczególnie po wyznaczeniu większej ilości kontrapasów i innych ułatwień na pozostałych ulicach tej części miasta.

W planach są remonty kolejnych uliczek wyłożonych brukiem na Starym Mieście. Przygotowywana jest też kompleksowa przebudowa płyty Starego Rynku. Przetarg na opracowanie koncepcji rewaloryzacji płyty Starego Rynku został już rozstrzygnięty.

Użyte w artykule zdjęcia: biuletyn.poznan.pl / Jan Gładysiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz