Stare Miasto

Plac Kolegiacki bez samochodów już od poniedziałku!

Plac Kolegiacki po zmianach - wizualizacja  Foto: mat. prasowe

Plac Kolegiacki czekają spore zmiany. Istniejący tutaj parking zniknie ustępując miejsca odrobinie zieleni i całkiem dużej, brukowanej prawdopodobnie powierzchni. Całość ma służyć pieszym. Nim to jednak nastąpi plac we władanie obejmą archeolodzy, którzy poszukiwać będą między innymi śladów dawnej kolegiaty św. Marii Magdaleny.

Wykopaliska na pl. KolegiackimPrace archeologiczne rozpoczną się już w poniedziałek 8 maja i obejmą znaczną część placu. Badacze mają nadzieję znaleźć tutaj pozostałości gotyckiego kościoła, który od czasów średniowiecznych do końca XIX wieku stał właśnie tutaj.

Podczas wykopalisk prowadzonych w ubiegłym roku odkryto fragment wieży dawnej kolegiaty. Tym razem archeolodzy liczą na kolejne znaleziska, które pozwolą ustalić dokładną lokalizację kościoła. Prace mają potrwać do jesieni, a później rozpocznie się przebudowa placu Kolegiackiego.

Projekt zakłada przekształcenie całej wewnętrznej części placu Kolegiackiego, w tym także funkcjonującego tam obecnie parkingu, w strefę dla pieszych – wyjaśniają przedstawiciele Urzędu Miasta – pojawi się więcej zieleni, ławki, miejsca do wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców oraz turystów.

W związku z prowadzonymi tutaj pracami zmieni się organizacja ruchu. Kierowcy będą musieli korzystać z parkingu wielopoziomowego przy ul. Za Bramką, na który wjechać będzie można od strony ulicy Wszystkich Świętych. Na odcinku od ul. Za Bramką do ul. Garbary będzie ona dwukierunkowa, co ma ułatwić dojazd do parkingu.

Do dyspozycji kierowców będą także pozostałe miejsca parkingowe, dostępne w najbliższym sąsiedztwie w ramach Strefy Płatnego Parkowania – podkreślają miejscy urzędnicy.

Zmiany te zaczną obowiązywać od poniedziałku 8 maja, a wszystkich mają o tym informować specjalne tablice.

Tablice informacyjne na pl. Kolegiackim

Użyte w artykule zdjęcia: mat. prasowe, UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz