BizNews

Rodzina Kulczyków pozbywa się piwnych akcji

Kompania Piwowarska - browar w Poznaniu  Foto: Kompania Piwowarska

Rodzina Kulczyków na początku roku miała pakiet 3% akcji piwowarskiego giganta SABMiller, do którego należy jeszcze między innymi Kompania Piwowarska. Wiosną sprzedali jednak połowę posiadanych akcji, a teraz pozbyli się pozostałej części.

Wiosną ze sprzedaży tych akcji uzyskali około 5.700.000.000 złotych (1.200.000.000 GBP). Była to największa taka prywatna transakcja w historii Polski.

Teraz kierowana przez Sebastiana Kulczyka grupa Kulczyk Investments zdecydowała o pozbyciu się pozostałych akcji spółki SABMiller. Cena była zbliżona do tej uzyskanej w kwietniu.

SABMiller będzie przejęty przez jeszcze większą spółkę w branży piwnej, jaką jest AB InBev. Ważą się przy tym losy Kompanii Piwowarskiej. Wśród wielu chętnych do przejęcia tego biznesu wymieniane było także rodzeństwo Kulczyków. Więcej o jej sprzedaży pisaliśmy tutaj.

Obecnie koncentrujemy się na budowie zrównoważonego portfela aktywów i czekamy na pomyślne zakończenie połączenia SABMillera i AB InBev – mówił Sebastian Kulczyk, komentując w kwietniu sprzedaż akcji SABMiller.

Wszystko wskazuje na to, że rodzina Kulczyków porządkuje swoje aktywa. Grupa się opierać na trzech filarach. Pierwszym, jak informuje portal money.pl, będą duże spółki dywidendowe, które mają zapewniać ochronę kapitału, kolejnym będą średnie firmy z regionu Europy Środkowowschodniej z ponadprzeciętnym potencjałem wzrostu i wreszcie polskie i zagraniczne spółki z obszaru nowych technologii o globalnym potencjale. Te ostatnie Kulczyk Investments będzie wspierać w rozwoju na międzynarodowych rynkach.

Użyte w artykule zdjęcia: Kompania Piwowarska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz