POZnań

Strefa Tempo 30: Koperty dla dostaw

Koperta dostaw  Foto: ZDM Poznań

Kierowcy samochodów dostawczych mogą zostawiać swoje pojazdy na specjalnych kopertach dla dostaw. Do końca września parkowanie w 12 specjalnie wyznaczonych miejscach jest bezpłatne.

Ratajczaka - strefa parkowania Koperty dla dostawców wyznaczono na Świętym Marcinie, placu Wolności oraz na ul. Ratajczaka. Te są pierwszymi, jakie powstały w Poznaniu i z pewnością nie ostatnimi. Stolica Wielkopolski jako jeden z pierwszych ośrodków miejskich w kraju chce ucywilizować problem dostaw towarów w centrum miasta, a więc skończyć z niszczeniem chodników przez dostawczaki, blokowaniem bram czy postojem na światłach awaryjnych.

W Polsce wciąż brakuje rozwiązań, które stosowane są z powodzeniem na Zachodzie. Obowiązujące u nas przepisy nie regulują bezpośrednio kwestii wyznaczania sposobu zaopatrywania przedsiębiorców i handlowców. Wystarczy sięgnąć po przykłady europejskich miast, które wraz ze znakiem strefy wyładunku określają dopuszczalny czas postoju. W Londynie jest to 20 minut, w Brukseli – 15. Gdzie indziej dopuszcza się dostawy albo wcześnie rano, albo wieczorem.

Na ulicach Ratajczaka, Świętym Marcinie i placu Wolności, w strefie ograniczonej prędkości Tempo 30, od środy 14 września samochody dostawcze mogą zatrzymywać się na 11 przeznaczonych dla nich kopertach. Kolejna powstaje jeszcze na ul. Św. Marcin na wysokości ul. Gwarnej. Tym samym powinny skończyć się niedogodności, które zarówno firmy dostawcze, jak i przedsiębiorcy działający w strefie odczuwali w ostatnich dniach, w związku ze zmianą organizacji ruchu i oznakowania.

Jeśli zajdzie taka potrzeba będzie można zwiększyć ilość miejsc postojowych dla dostawców. Sytuacja związana z ich zapełnieniem jest monitorowana.

Parkowanie na kopertach jest bezpłatne do końca września tego roku. Później za 6 miesięcy w zależności od wybranego wariantu trzeba będzie zapłacić 120,00 złotych za konkretną kopertę, bądź 300,00 na dowolną.

Z takim zezwoleniem samochód na “kopertach dla dostaw” będzie mógł stać do 15 minut. Czas postoju będzie potwierdzony zegarem parkingowym wydawanym przez ZDM i umieszczonym za przednią szybą pojazdu.

Z jednej “koperty dla dostaw” może korzystać kilka podmiotów gospodarczych. Oznacza to, że podmioty, które wykupiły tę samą “kopertę”, będą ją współdzielić.

By wykupić abonament, otrzymać zgodę na parkowanie oraz zegar dla kierowców trzeba udać się do Wydziału Parkowania Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu przy ul. Pułaskiego 9.

Miejsca postojowe w Tempo 30

Użyte w artykule zdjęcia: ZDM, ZDM Poznań, TD

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz