K U L T U R A

Millenium +50. Początki Państwa Polskiego

PERUN  Foto: materiały prasowe

Dawno, dawno temu gdzieś między Bałtykiem a Karpatami w dorzeczu Wisły i Odry pośród puszcz i nielicznych pól uprawnych żyli ludzie, którzy mówili podobnymi językami, ale za swoich mieli raczej tylko tych z sąsiedztwa.
W którymś momencie książę Polan z nad Warty, czy to na skutek opowieści kupców z nad Morza Śródziemnego o potędze tamtejszych władców, czy też swej wewnętrznej potrzeby dominacji, rozpoczął projekt: Państwo. Projekt ten naznaczony krwawym podbojem, obciążeniem ludności nieznanymi wcześniej podatkami i wreszcie wprowadzeniem obcej, chrześcijańskiej religii udał się. Polacy są Polakami, Mieszko jest naszym pierwszym bohaterem a dzisiejsze nasze granice jeżeli coś przypominają to właśnie zasięg jego władzy.

Czy te sukcesy powinny nam przysłonić cierpienia większości ludności ziem zajętych przez Mieszka, którzy to stali się ofiarami jego ambicji? Nie sądzę. Opowiemy o brutalnej ewangelizacji naszych pradawnych przodków ale też nie stracimy z oczu faktu, że bez tego nie bylibyśmy tymi którymi jesteśmy, takimi jakimi jesteśmy. Głęboko przemyślana decyzja Mieszka o przyjęciu łacińskiego chrześcijaństwa z Czech rozpoczęła proces formowania narodu, który miał swoje wzloty, przeżył długi okres utraty własnej państwowości, wydał trochę geniuszy i jak każdy trochę kanalii, ale co ważne, który trwa do dziś.

Nasza historia 1050 lat temu przyśpieszyła, kiedy staliśmy się częścią łacińskiej Europy i od tej chwili już nic nie było takie same jak wcześniej.

“Millenium +50. Początki Państwa Polskiego”, to spektakl zrealizowany pod kierownictwem Teatru Ewolucji Cienia przy współpracy aktorów amatorów i pasjonatów teatru z Pobiedzisk i Lubonia w ramach projektu dofinansowanego przez Miasto Poznań i Powiat Poznański.

Miejsce spektaklu: teren zielony nad Wartą – przy Kontener Art., godz. 22.00.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz