K U L T U R A

Jazzowy tramwaj przypomni bohaterów Poznańskiego Czerwca

Maciej Fortuna, poznański trębacz jazzowy, ale także prawnik przygotował autorskie performance, jedno z ważnych wydarzeń upamiętniających rocznice Poznańskiego Czerwca 56 – Jazzem we władzę ludową!

Maciej Fortuna28 czerwca poznaniacy usłyszą specjalnie skomponowany utwór na 8 trąbek. Premiera odbędzie się na antenie radia Merkury a następnie muzycy wsiądą do zabytkowego tramwaju, który kursował będzie po Poznaniu, odwiedzając miejsca robotniczego protestu.

W jazzowej bimbie zabrzmi nie tylko muzyka, będą także materiały archiwalne, w tym fragment przemówienia premiera Cyrankiewicza, a także nowoczesne dźwięki pochodzące ze smartfonów i tabletów – łączące historię z nowoczesnością.

Inspiracją dla skomponowania utworu była z jednej strony trąbka – najbliższy mi instrument, jednocześnie instrument sygnałowy, ostrzegający przed zagrożeniami. Natomiast jako prawnik inspirowałem się osobą wybitnego adwokata Stanisława Hejmowskiego, który bronił robotników w procesach czerwcowych – mówi o projekcie Maciej Fortuna, poznański trębacz i kompozytor jazzowy.

Dlaczego Jazzem we władzę ludową? Poznański czerwiec był wydarzeniem w naszej historii, które zapoczątkowało zmiany w systemie politycznym, ale też w wymiarze kulturowym spowodowało otwarcie się na zakazaną wtedy w Polsce nową – jazzową muzykę.

Już w sierpniu 1956 roku odbył się w Poznaniu pierwszy festiwal jazzowy. Powinniśmy także pamiętać, że Poznań to także miasto o jazzowych tradycjach – Krzysztofa Komedy, Jerzego Miliana czy Jana Ptaszyna Wróblewskiego – podkreśla Maciej Fortuna.

Utwór skomponowany przez Fortunę specjalnie na 60. rocznicę Czerwca’56 po raz pierwszy będzie można usłyszeć na antenie radia kilka minut po godzinie 8.00. Później będzie grany w historycznych, związanych z Poznańskim Czerwcem miejscach, m.in. przed zajezdnią na ul. Gajowej czy bramą Zakładów Cegielskiego. Stamtąd o godzinie 12.00 wyruszy jazzowy tramwaj. Na jego pokładzie Maciej Fortuna wraz z 8 innymi trębaczami oraz grupą rekonstruktorów Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Poznańskiej prezentował będzie swój muzyczny projekt.

Do jazzowego tramwaju będzie można wsiąść w dowolnym miejscu, m.in. w zajezdni na Gajowej, Placu Mickiewicza oraz przy Politechnice.

Jazzem we władze ludowa

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz