K U L T U R A

2016 – Rok Nowowiejskiego – rozpoczynają się uroczyste obchody

Pogrzeb Feliksa Nowowiejskiego - Cyryl  Foto: Cyryl

W grudniu 2015 roku Sejm RP ustanowił Feliksa Nowowiejskiego patronem 2016 roku. W najbliższy poniedziałek, 18 stycznia, w 70. rocznicę śmierci kompozytora, poznańskie archiwum Cyfrowe CYRYL opublikuje prawie 400 dokumentów z jego życia prywatnego i twórczości artystycznej. W poniedziałek rozpoczynają się także uroczystości otwierające Rok Nowowiejskiego.

Feliks NowowiejskiPoznańska inauguracja Roku Nowowiejskiego odbędzie się 31 stycznia w Kościele Św. Wojciecha o 18:00. Podczas mszy będzie można wysłuchać utworów Nowowiejskiego w wykonaniu Chóru Męskiego Arion i sopranistki Anny Alexandrowicz. Po nabożeństwie złożone zostaną kwiaty na trumnie kompozytora w krypcie zasłużonych Wielkopolan.

W najbliższy poniedziałek zostanie także udostępniona na platformie CYRYL pierwsza cześć kolekcji zdygitalizowanych archiwaliów dotyczących Feliksa Nowowiejskiego i rodziny, także współczesne źródła.

Zobaczyć będziemy mogli także dokumenty i filmy z życia prywatnego i działalności artystycznej kompozytora m.in. Roty, opery Legenda Bałtyku i oratorium Quo vadis.

Ja zapowiadają archiwiści kolekcja będzie sukcesywnie rozbudowywana.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz