POZnań

Monument Klemensa Janickiego

Monument Klemensa Janickiego  Foto: UMP

Klemens Janicki, poeta renesansu, ma od poniedziałku swój pomnik w Poznaniu. Monument upamiętniający artystę stanął przy skrzyżowaniu ulic Masztalarskiej i 23 lutego.

Prace nad stworzeniem pomnika urodzonemu pod Żninem poecie, zaczęły się już w 2009 roku. Jednak przez trudności administracyjne dopiero teraz udało się postawić pomnik.

Bardzo zależało nam na upamiętnieniu poety – mówi Jacek Cenkiel, Prezes UWI Inwestycje – Jest jeszcze jeden aspekt tego pomnika. Wcześniej w tym miejscu stał otoczony samochodami krzywy słup, z którego zwisały jakieś kable. Nie wyglądało to zbyt estetycznie, więc zrezygnowaliśmy z kilku miejsc parkingowych, postawiliśmy pomnik i powstał bardzo malowniczy zaułek – podkreśla.

Klemens Janicki wykształcony w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu, zasłynął z satyr politycznych tworzonych w języku łacińskim. Jego najwybitniejsze dzieła to “In Polonici vestitus varietatem et inconsatiam Dialogus” o upadku cnót rycerskich oraz cykl elegii “Varia elegiae”.

Poeta urodził się w 1515 roku w Januszowie. Już we wczesnych latach swojej edukacji miał kontakt z językiem łacińskim, który przez całe swoje życie rozwijał. Niestety, nie zachowały się jego pierwsze utwory, które stworzył nad Wartą, ale wiadomo, że traktowały one o miłości oraz przepełnione były humorem.

Po skończeniu Akademii Lubrańskiego wyruszył do Krakowa, gdzie poznawał życie dworu oraz zainteresował się polityką, która pojawiała się w jego twórczości. Młodemu poecie udało się dostać na Uniwersytet w Padwie. Uczelnie opuścił zdobywając tytuł doktora nauk humanistycznych i filozofii.

Pomnik jest wyjątkowy, bo sama postać jest wyjątkowa – mówi Piotr Waśko, Prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. – Warto, żeby Poznaniacy pamiętali o Klemensie Janickim, który był związany z miastem. Jego monument jest jednym z kilku, które planujemy postawić. Chcielibyśmy upamiętnić jeszcze Józefa Strusia oraz Wacława z Szamotuł – dodaje.

Nie jest to pierwsza forma upamiętnienia poety. W Akademii Lubrańskiego znajduje się już pamiątkowa tablica. W wielu miastach Polski, w tym także w Poznaniu, jest ulica jego imienia. Oprócz tego, co roku jest organizowany Ogólnopolski Konkurs Wierszy o Laur Klemensa Janickiego.

Monument Klemensa Janickiego

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz