Aglomeracja

Autobusy przyjazne rowerom

Autobusy przyjazne rowerom  Foto: powiat.poznan

Autobusy ze specjalną przyczepą mogącą przewieźć jednorazowo 20 rowerów rozpoczęły kursowanie. Będą jeździły w każdy weekend między innymi w pobliżu szlaków rowerowych. Na razie są to jazdy testowe, ale jeśli się sprawdzą w kolejnych latach takich autobusów i połączeń będzie więcej.

Linia specjalnie wyposażonych autobusów ma połączyć duże osiedla Swarzędza, Koziegłów, Murowanej Gośliny i Biedruska z turystycznymi szlakami rowerowymi przebiegającymi przez Puszczę Zielonka i przez zalesione tereny gminy Suchy Las. Będzie z niej można skorzystać w każdy weekend do 25 października.

Linia została poprowadzona drogami przecinającymi następujące szlaki rowerowe EuroVelo R1, R2, R3, R4, R5, R6 i R9, Szlak Kościołów Drewnianych, Małą i Dużą Pętlę Rowerową oraz Cysterski Szlak Rowerowy i Pierścień dookoła Poznania – wyjaśnia Anna Jaworska ze Starostwa Poznańskiego.

Linia łącząca Dworzec PKP w Swarzędzu z pętlą na Biedrusku adresowana jest przede wszystkim do tych mieszkańców aglomeracji, którzy lubią spędzać aktywnie czas wolny na rowerze, a nie mają dostępu do samochodu z odpowiednim bagażnikiem. Oczywiście linia jest także dostępna dla amatorów pieszych wycieczek oraz zwyczajnych pasażerów chcących dojechać do miejscowości położonych wzdłuż trasy przejazdu.

Cena biletu na jeden przejazd, na cały dzień i na weekend wynoszą odpowiednio 3 zł, 5,40 zł i 9,60 zł. Bilety grupowe dla maksymalnie 5 osób, w tym dwóch dorosłych kosztują 6,60 zł (jeden przejazd), 12,00 zł (bilet dobowy) i 18,30 zł (bilet weekendowy).

Przewóz rowerów w ramach posiadanego biletu jest darmowy – podkreśla Anna Jaworska – bilety są oczywiście do nabycia u kierowcy.

Wyjazdy ze Swarzędza planowane są na 9:30, 11:00, 13:00, 14:30 i 16:30, natomiast autobusy powrotne z Biedruska odjeżdżać będą o 11:00, 12:50, 14:40, 16:15 i 18:15 oraz pierwszy z Murowanej Gośliny w stronę Swarzędza o 9:30. Nowa trasa obejmuje os. Raczyńskiego, Czwartaków i Kościuszkowców w Swarzędzu, Gruszczyn, Kobylnicę, Wierzenicę, Wierzonkę, Mielno, Kliny, Kicin, osiedla Karolin i Leśne w Koziegłowach, Czerwonak, Owińska, Bolechowo, Murowaną Goślinę, os. Zielone Wzgórza, Bolechowo, Promnice i Biedrusko.

Wraz z uruchomieniem linii 471, planując wycieczkę rowerową można ominąć drogi publiczne o dużym natężeniu ruchu, które są pozbawione ścieżek rowerowych, nie straszne będzie także załamanie pogody, czy brak kondycji przy dalszych eskapadach – dodaje Anna Jaworska – po prostu o 9:40 wsiadasz na os. Czwartaków z dużą grupą przyjaciół z własnymi rowerami do autobusu, po 30 minutach wysiadasz w Klinach i leśnymi drogami przez dwie godziny jedziesz w stronę Murowanej Gośliny.

Tam można będzie wsiąść w autobus powrotny o 13:05, by godzinę później być już w domu. Wariantów podróży jest bardzo wiele i każdego weekendu można zaliczać inną trasę.

Jeżeli pomysł się przyjmie, w kolejnych latach uruchamiane będą następne linie przy współpracy każdej z 17 gmin tak, aby zamknąć pierścień wokół Poznania – wyjaśnia Anna Jaworska.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz