POZnań

Zapraszamy nad Cybinę

ICHOT - Brama Poznania  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Poznaniacy coraz chętniej wracają nad Wartę, ale pamiętajmy również o Cybinie. Właśnie nad tą rzeką odbędzie druga odsłona projektu Rzeka Żywa. Zapraszamy na to wydarzenie wraz z Bramą Poznania już w sobotę.

Naszym celem jest zwrócenie uwagi na dziedzictwo przyrodnicze okolic Bramy Poznania w myśl koncepcji otaczającego nas ekomuzeum – wyjaśnia Anna Furmanowska z Bramy Poznania – poprzez działania kulturalne i sportowe, chcemy zachęcić do rezygnacji z zawłaszczającej postawy wobec przyrody, proponując równość biocentryczną i dobre praktyki postępowania z otaczającym nas krajobrazem.

Do końca wakacji będzie jeszcze kilka okazji, by wziąć udział w wydarzeniach związanych z rzeką i terenami nadrzecznymi. Będą koncerty, kino na kajakach, wykłady o rzece, biegi na orientację, obserwacje gwiazd i ptaków, pokazy artystyczne.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w sobotę (18.07). Będzie można wziąć udział w biegu na orientację, wysłuchać opowieści o walorach przyrodniczych Cybiny, ale również obejrzeć filmy w pierwszym chyba w Poznaniu kinie… kajakowym.

Wszystko zacznie się o godzinie 16:00 od biegu na orientację.

Chcemy pokazać, że sport to również doskonały sposób na zwiedzanie – wyjaśnia Anna Furmanowska – wraz z zagorzałymi amatorami biegów na orientację przygotowaliśmy zabawę topograficzną.

Podczas biegu każdy uczestnik otrzyma specjalnie przygotowaną mapę i będzie mógł wyruszyć na odkrywanie nadrzecznych zakamarków Ostrowa Tumskiego. Przygotowane zostały dwie trasy. Sportowa dla tych, którzy lubią rywalizację oraz turystyczna, szczególnie polecana jest rodzinom z dziećmi. Zapisy na kategorię sportową prowadzone są tutaj.

W programie sobotniego wydarzenia jest także wykład o rzece o 19:00. O tajemnicach Cybiny i jej znaczeniu dla Poznania opowiadać będzie prof. dr hab. Krzysztof Kasprzak z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.

Zakończeniem tego dnia nad Cybiną będzie kino kajakowe, w którym sens rozpocznie się o 21:00.

Obraz z kajaka, kajak na rzece, rzeka na obrazie, czyli pierwszy w Poznaniu seans filmowy oglądany z wody – zapowiada Anna Furmanowska.

Kinowymi fotelami będą kajaki oraz pływający pomost, a na ekranie zobaczymy małe formy filmowe, powstałe podczas projektu Laboratorium Rejs poznańskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych KOD_KROWA.

Jeszcze jedna ważna informacja! Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz