K U L T U R A

Podwieczorek – Palce lizać!

Fantasmagorie na Podwórku  Foto: Kolektyw 1a/facebook

Wspólne podwórko. Ile wspomnień z dzieciństwa! Zabawy na trzepaku, gra w gumę, klasy, kapsle. Nawiązanie pierwszych chłopięcych albo dziewczęcych przyjaźni. To dorosłe spotkania, pożyczanie lewarka do auta, trzepaczki… I prośba mamy, żebyś zawsze mówił sąsiadom dzień dobry!

Fantasmagorie (1)

Przypomnieć dobre wspomnienia – opisać podwórko próbują aktywiści z Kolektywu 1a i zapraszają dziś wszystkich poznaniaków na Podwieczorek – Palce lizać!

Przestrzeń wspólna podwórka pomiędzy ulicami św. Wojciech a ul. Działową w kilka dni stopniowo stawała się placem wymiany wspomnień ulokowanych w pamiątkowych przedmiotach, fotografiach, mapach, anegdotach i całym bogactwie, którymi dzielili się mieszkańcy osiedla.

Architektoniczny podział na strefę publiczną i strefę prywatną ulega kontrolowanym perturbacjom.

Celem akcji Kolektywu jest pokazanie historii tkwiących w mieszkaniach i mieszkańcach, pokazania tego, co dzieje się na staromiejskim podwórku. To także dobry pretekst do sąsiedzkich spotkań i prezentowania zebranych historii.

A jacy są sąsiedzi-  mieszkańcy Św. Wojciecha i Działowej będzie można przekonać się dzisiaj podczas Podwieczorku. Efektem końcowym działań jest kolaż – instalacja przestrzenna odkrywająca cechy osiedla – wspólnoty – sąsiadów.

Program ‘Stan rzeczy”, kurator: Szymon Adamczak. Projekt realizowany w ramach programu Centrum Warte Poznania. Natura:Miasto:Pamięć 15

Fantasmagorie na Działowej (2)

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz