POZnań

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu

Z rodzinnego albumu  Foto: Brama Poznania

Z rodzinnego albumu Foto: Brama PoznaniaZ pewnością znacie powiedzenie, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Wraz z Bramą Poznania chcemy Was namówić na podzielenie się właśnie swoimi rodzinnymi fotografiami wykonanymi na Śródce. Może dzięki nim poznamy ciekawe historie związane z tym miejscem?

Chcemy poznawać przeszłość Śródki, popularyzować wiedzę o niej oraz zachowywać ją dla przyszłych pokoleń – wyjaśnia Anna Pikuła z Centrum Turystyki Kulturowej TRAKTszczególnie interesują nas lokalne historie, życie codzienne, prywatne wspomnienia dotyczące tego miejsca, istotne jest poszukiwanie indywidualnego rozumienia przeszłości i oddawanie głosu jej bohaterom.

Fotografie na Śródce robili przecież nie tylko jej mieszkańcy. Zdjęcia robione były podczas rodzinnych spacerów, odbywających się tutaj uroczystości czy imprez. Przy tej okazji w kadrze być może znalazły się także miejsca i budynki, których już dziś nie ma. Część z nich musiała ustąpić trasie szybkiego ruchu. Próby czasu nie wytrzymały też niektóre zakłady rzemieślnicze. Ciekawe będą także wszystkie fotografie, na których będzie widać codzienne życie Śródki.

Nawet jeśli w Państwa ocenie zdjęcia nie są idealne technicznie (np. nieostre, czy gdy w kadr weszła przypadkowa osoba), nic nie szkodzi. Nie jest istotna jakość zdjęcia, ale uchwycona na nim historia. Chętnie jej wysłuchamy.

Zdjęcia zamieszczone w rodzinnych albumach są pamiątkami minionych wydarzeń, okazją do wspomnień – dodaje Michał Kępski z Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT – często ich właścicielom wydaje się, że są one ciekawe tylko dla nich, tymczasem zdjęcia te mogą być także świadectwem swoich czasów, dokumentacją przeszłości, mogą opowiedzieć wiele ciekawych historii, a dla młodszych pokoleń być fascynującą podróżą w przeszłość.

Jeżeli znajdziecie takie zdjęcia w swoich rodzinnych albumach możecie się nimi podzielić podczas Wielkiej Majówki (1-3 maja), która odbywać się będzie w Bramie Poznania. Zostanie tutaj zorganizowany specjalny punkt. Przyniesione zdjęcia zostaną zeskanowane, a następnie oddane. Każda osoba, która zdecyduje się przekazać swoje zdjęcia zostanie również uhonorowana specjalnym certyfikatem, a także otrzyma zestaw upominków.

Jeśli nie mogą Państwo w tym terminie pojawić się w Bramie Poznania, a chcą przekazać zdjęcia, prosimy o kontakt – dodają pomysłodawcy akcji – umówimy się na dogodny dla Państwa termin.

Wszystkie przekazane fotografie zostaną zebrane i stworzą bazę fotograficzną Śródki, która będzie częścią społecznego archiwum w Bramie Poznania. Po dokładnym opisaniu kogo i co na przedstawiają, kto je przekazał, kiedy zostało zrobione pozwolą na zobrazowanie przeszłości i teraźniejszości Śródki. Być może uda się również przygotować wystawę o tej części Poznania. Co ważne – o tym w jaki sposób będą wykorzystane fotografie decydować będzie osoba, która je przekaże.

Śródka początek XX wieku

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz