Aglomeracja

Wielkopolscy olimpijczycy razem!

Stowarzyszenie Wielkopolskich Olimpijczyków  Foto: mat. prasowe

Wielkopolscy olimpijczycy powołali stowarzyszenie, którego celem jest krzewienie olimpijskich wartości i upowszechnianie aktywności ruchowej wśród młodzieży. Prezesem został jedyny w Wielkopolsce mistrz olimpijski Szymon Ziółkowski.

Stowarzyszenie Wielkopolskich Olimpijczyków Foto: mat. prasoweChcemy przede wszystkim upowszechniać wartości i zasady olimpizmu oraz kultury olimpijskiej, popularyzować różne formy aktywności ruchowej wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych, promować wybitnych sportowców: medalistów i uczestników Igrzysk Olimpijskich z Poznania i Wielkopolski – mówi Marta Zienkiewicz sekretarz stowarzyszenia.

Wśród zadań, które stowarzyszenie chce zrealizować jest organizacja wycieczek do muzeum sportu w Warszawie, pikników sportowych a także stworzenie izby pamięci związanej z ruchem olimpijskim.

Prezesem wybrano Szymona Ziółkowskiego. Decyzją wszystkich członków nadano również tytuł honorowego prezesa, został nim dr Zbigniew Orywał.

Ten wybitny sportowiec urodzony w Kępnie, był pierwszym Polakiem, który odniósł sukcesy na terenie USA w hali, gdzie dwukrotnie zdobył tytuł międzynarodowego mistrza tego kraju w biegu na dystansie 1000 jardów.

Przebiegł także 1 milę poniżej 4 min. W 1956 roku wywalczył pierwszy w karierze tytuł mistrza Polski w biegu na 800 m. Pobił także kilka rekordów Polski. Od 1961 roku rozpoczął karierę trenera lekkoatletów “Warty” Poznań, a następnie “Olimpii” Poznań. W tym samym czasie rozpoczął współpracę z kadrą narodową jako trener Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a jego podopieczny Bronisław Malinowski zdobył w biegu na 3000 m z przeszkodami srebrny i złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 r. i Moskwie w 1980 r.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz