K U L T U R A

Natalia Kukulska w Blue Note

Natalia Kukulska  Foto: mat. prasowe

Natalia Kukulska Foto: mat. prasoweJedna z najbardziej popularnych polskich wokalistek, Natalia Kukulska, zagra 27 marca o godzinie 20:00 w klubie Blue Note w Poznaniu. Artystka promować będzie swój najnowszy album „Ósmy plan”, którego premiera odbyła się w lutym.

Jak zawsze obok wokalistki pojawią się świetni muzycy. Aby na żywo oddać charakter płyty, na scenie zabrzmią analogowe syntezatory, jednak nie zabraknie też perkusji, za którą zasiądzie Michał Dąbrówka. Każdy, kto choć raz widział na żywo Natalię Kukulską wie, że jej koncerty są niepowtarzalnymi wydarzeniami. W przypadku tej trasy będzie podobnie – dopracowana w najmniejszych szczegółach muzyka dopełniona zostanie poprzez oprawę wizualną.

Nad nowym materiałem wokalistka pracowała głównie z mężem – wspomnianym Michałem Dąbrówką. Razem tworzyli kompozycje, do których Natalia napisała teksty. Para zafascynowana elektroniczną sceną muzyczną, sięgnęła po bardzo śmiałe rozwiązania, nietypowe dla popu: znajdziemy tu zarówno ciekawe formy, jak i odważne instrumentarium. Powstała muzyka przeplatająca brzmienia syntezatorów analogowych i instrumentów akustycznych, takich jak ksylofon czy perkusja, dodająca czasem brudnego brzmienia.

Ósma płyta artystki to ważny sygnał, że Natalia Kukulska świadomie wycofuje się na dalszy plan. Bez krzyczącego wizerunku, bez wielkich sloganów promocyjnych… Natalia teraz skupia się na tworzeniu. Zwraca się tym samym do słuchaczy otwartych i poszukujących. Płytę “Ósmy Plan” promował maxi singiel z utworami “Pióropusz” i “Na Koniec Świata”. Do piosenki “Pióropusz”  powstał teledysk w technice animacji poklatkowej w reżyserii Marka Skrobeckiego, który współtworzył m.in. oskarową animację “Piotruś i Wilk”. Dość mroczny obraz doskonale dopełnia atmosferę utworu. “Praca nad tego typu animacją jest wyjątkowo czasochłonna i żmudna. Kilkuminutowy teledysk składa się tysięcy zdjęć, a wszystkie ruchy i gesty ręcznie wykonanej lalki są po milimetrze ustawiane przez animatora. Taki mikroświat ma niepowtarzalny urok” – mówi Natalia.

Natalia Kukulska to jedna z najbardziej znanych i cenionych polskich wokalistek. Autorka tekstów i współkompozytorka swoich piosenek. Jest perfekcjonistką – utalentowaną i pracowitą o czym świadczy bogaty dorobek i wiele nagród, które ma na koncie.
Natalia nagrała dotychczas 7 solowych albumów z których większość osiągnęła status złotej, platynowej lub multi-platynowej płyty. “Ósmy Plan” to jej najnowsza, ósma solowa płyta, która trafiłą do sklepów w lutym 2015 roku. Jest ona kolejnym po “Sexi Flexi” i “Comix” albumem, na którym artystka konsekwentnie podąża swoją, nie zawsze bliską mainstreamowi drogą. Drogą, którą zdobyła uznanie branży, czego dowodem było łącznie osiem nominacji do nagrody Fryderyk za ostatnie albumy.

Tribute to Michael Jackson (10.01.2015) Sala Ziemi Foto: © LepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga