POZnań

Historia poznańskiej żelaznej materii

Meteoryt_Morasko  Foto: wikipedia

12 listopada 1914 roku miało miejsce wydarzenie, które na stałe wpisało się w historię miasta. W trakcie kopania rowów strzelniczych we wsi Morasko, odkryto około 80 kilogramowy fragment żelaznej materii, która została później zidentyfikowana jako meteoryt żelazny.

Meteoryt_Morasko Foto: wikipediaZ okazji setnej rocznicy odnalezienia pierwszego fragmentu, odbędzie się szereg wydarzeń, mających na celu uczczenie tej wyjątkowej rocznicy i przybliżenie niezwykłej historii Meteorytu Morasko.

Znaleziona 100 lat temu materia była pierwszym z ponad 1400 znanych fragmentów meteorytu. Największy z nich 261,2 kilogramowy Memorss, został znaleziony niedawno bo w roku 2012. Łączna masa wszystkich dotychczas znalezionych części szacowana jest na około dwie tony.

Upadek Meteorytu Morasko należy do największego deszczu meteorytów żelaznych w Europie Środkowej, który miał miejsce około 5000 tysięcy lat temu. Upadek pozostawił po sobie ślad w postaci kilku zagłębień/kraterów impaktowych, okresowo wypełniających się wodą a obecnie znajdujących się pod ochroną w Rezerwacie. Przez ostanie pół wieku trwają intensywne badania naukowe poświęcone zarówno historii upadku jak i badania samego meteorytu.

Upadki meteorytów są niezwykle spektakularne, co mieliśmy okazję zobaczyć w lutym 2013 roku w trakcie upadku meteorytu Czelabińsk. W takich chwilach pojawia się wiele pytań, m.in. jaka jest różnica między meteorem a meteorytem albo ile lat ma meteoryt Morasko.

Na te pytania i wiele innych postarają się odpowiedzieć zaproszeni goście w trakcie trwania konferencji popularnonaukowej, która odbędzie się 12 listopada 2014 roku na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych – dokładnie w setną rocznicę odnalezienia pierwszego fragmentu meteorytu. Referaty rozpoczną się o godzinie 9.00 i będą trwać do godziny 13.30. Po sesji referatowej przewidziana jest wycieczka do Rezerwatu Meteoryt Morasko.

Wstęp na konferencję, po uprzednim zarejestrowaniu jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Formularz rejestracyjny na stronie Meteorytu

Morasko_krater Foto: wikipedia

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz