Aglomeracja

Spacer śladami umocnień Cytadeli Tumskiej

ICHOT Brama Poznania - prace budowlane 08.2013  Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab 10.1

ICHOT Brama Poznania - prace budowlane 08.2013 Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab 10.1Niedzielna wyprawa śladami dziewiętnastowiecznych umocnień Cytadeli Tumskiej będzie atrakcyjna nie tylko dla miłośników historii i fortyfikacji. Będzie można obejrzeć między innymi niedostępną na co dzień reditę Przyczółka Mostowego zbudowanego w latach trzydziestych i czterdziestych XIX wieku. Niespodzianek będzie jednak więcej.

Oprócz samych umocnień czy pozostałości po nich, będzie można zobaczyć mundury z epoki oraz stroje potencjalnych cywilnych użytkowników umocnień.

W planach jest zwiedzanie  zachodniego przyczółka Śluzy Katedralnej, która obecnie jest częścią kompleksu Bramy Poznania. Jej sklepienie widoczne jest na fotografii powyżej. To jedna z pierwszych budowli hydrotechnicznych twierdzy, która pełniła funkcję jazu spiętrzającego w przypadku zagrożenia wody Cybiny, ale też zapewniała komunikację między Tumem oraz Śródką.

Najciekawiej jednak zapowiada się możliwość obejrzenia redity Przyczółka Mostowego. To jedyna z wszystkich poznańskich fortów twierdzy poligonalnej zachowana budowla. Na dodatek była pokazywana publicznie tylko raz pokazywana. Jest zatem mało znana, mimo swej unikatowości.

Zwiedzanie będzie możliwe dzięki uprzejmości Dalkia Poznań ZEC S.A. oraz zaangażowaniu pracowników firmy – podkreśla Przemysław Maćkowiak, jeden z organizatorów spaceru – jest to funkcjonujący zakład pracy i wejście na teren będzie jednak wymagało podpisania stosownego oświadczenia o zwiedzaniu na własną odpowiedzialność.

Cała twierdza poligonalna w Poznaniu budowana 1828 do 1869 roku i była jednym z najpotężniejszych ówczesnych zespołów budowli militarnych. Jej historię, znaczenie i to co z niej pozostało będzie można poznać podczas niedzielnej przechadzki. Organizatorami spotkania jest Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia, a odbywa się ono w ramach cyklu Przechadzek po Poznaniu.

Spacer rozpocznie się na Ostrowie Tumskim przy Moście Jordana w niedzielę (19.10) o godzinie 11:00. Wstęp jest bezpłatny.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz