POZnań

Król Niderlandów w Poznaniu

Holenderska para królewska  Foto: Oficjalna strona Niderlandzkiej Rodziny Królewskiej: http://www.koninklijkhuis.nl/

W przyszłym tygodniu gośćmi Poznania będzie holenderska para królewska. 25 czerwca. JKM Willem-Alexander oraz JKM Máxima odwiedzą centrum logistyczne w Swarzędzu i Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Holenderska para królewska Foto: Oficjalna strona Niderlandzkiej Rodziny Królewskiej: http://www.koninklijkhuis.nl/Wizyta odbywa się na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta Jego Królewskiej Mości Króla Willema-Alexandera i Jej Królewskiej Mości Królowej Maximy w Polsce. 24 i 25 czerwca gościć będą Oni w Warszawie, a po południu 25 czerwca odwiedzą Poznań.

Jak informuje Ambasada Niderlandów “wizyta oficjalna służy podkreśleniu wagi i znaczenia stosunków polsko-niderlandzkich na przestrzeni wieków i obecnie. Polskę i Niderlandy łączą nie tylko silne więzy gospodarcze z wieku XVII, ale także historia najnowsza: udział polskich oddziałów w wyzwoleniu Niderlandów w latach 1944-1945, holenderskie wsparcie udzielane Solidarności w czasie Stanu Wojennego, wieloletnia pomoc techniczna w ramach programu MATRA w modernizacji Polski na drodze do Unii Europejskiej. Dziś Polska i Niderlandy są partnerami w Unii Europejskiej i wspólnie korzystają z jej dobrodziejstw. Warto zauważyć, że holenderski eksport do Polski w 2012 osiągnął poziom ok. 8,5 miliarda euro a import 5,5 miliarda i stale rośnie”.

Po wizycie w stolicy 25 czerwca Para Królewska odleci z lotniska wojskowego w Warszawie do Poznania.

Celem wizyty w naszym mieście jest między innymi uczczenie obchodów drugiej rocznicy funkcjonowania wahadłowego połączenia kolejowego między terminalem Clip w Swarzędzu a Portem Rotterdam. Połączenie jest przykładem zastosowania innowacyjnych rozwiązań w transporcie i logistyce. Na zakończenie wizyty Król wraz z Królową udadzą się do Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie odbywać się będzie Forum Współpracy Polsko-Holenderskiej i targi przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz