POZnań

Na co wydaliśmy pieniądze z Unii?

Przejazd teczniczny nowootwartą trasą - nowy odcinek PeSTki  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Modernizacja lotniska, Słoniarnia w Nowym Zoo, czy tramwaj na Franowo to tylko niektóre miejsca, które powstały dzięki wsparciu funduszy unijnych. Zmiany te pokazują, że Miasto Poznań wykorzystało możliwości, jakie daje nam członkostwo w europejskiej wspólnocie.

Przejazd teczniczny nowootwartą trasą - nowy odcinek PeSTki Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterW przeciągu dziesięciu lat, które Polska spędziła w Unii Europejskiej Miasto Poznań zrealizowało blisko 250 projektów, na które pozyskaliśmy dotacje na ponad 2,5 miliarda złotych. Wymienione kwoty dotyczą Urzędu Miasta Poznania, Miejskich Jednostek Organizacyjnych oraz spółek miejskich.

Dzięki tym funduszom udało się między innymi zmodernizować Centrum Kultury Zamek, na co w sumie otrzymano ponad 27,7 milionów złotych, port lotniczy Ławica – blisko 140,5 miliona złotych, czy szpital przy ulicy Szwajcarskiej – blisko 15,5 miliona złotych. Wybudowano również kilometry dróg, tory do nowej zajezdni i samą zajezdnię Franowo, a właśnie teraz wprowadzamy system inteligentnego sterowania ruchem. – Lotnisko, Słoniarnia, czy tramwaj wjeżdżający na Dworzec Zachodni to tylko promil tego co udało się zrealizować. Jeszcze więcej projektów przed nami, co napawa optymizmem do pracy. Po dziesięciu latach spędzonych we wspólnocie warto o tym przypomnieć mieszkańcom – podkreśla Prezydent Miasta Ryszard Grobelny.

Miasto przygotowało specjalną wystawę, która pokazuje co udało się wykonać dzięki unijnej pomocy. Ważniejsze jednak to, co dopiero przed nami, czyli plany na przyszłość, które zajmują istotne miejsce we wspomnianej ekspozycji. Zobaczyć ją będzie można w najczęściej odwiedzanych miejscach Poznania – na placu Wolności, w porcie lotniczym Ławica oraz w wybranych centrach handlowych. Wystartuje ona 30 maja w Poznań City Center, po czym zostanie przeniesiona do M1, a następnie do Cinema City Kinepolis.

Łącznie przez ponad cztery miesiące wystawa odwiedzi dziewięć lokalizacji, a w każdej z nich będzie miała miejsce przez czternaście dni.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz