K U L T U R A

Poznajcie Rudolfa!

Rudolf Czerwononosy  Foto: Tomasz Strabel

Magiczna baśń o Rudolfie Czerwononosym, znana od prawie wieku na całym świecie wprowadza wszystkich w dobry świąteczny nastrój. Bożonarodzeniowy spektakl przeznaczony dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych przygotowała Szkoła Baletowa Anny Niedźwiedź, a na premierę zaprasza już dziś!

Rudolf Czerwononosy Foto: Tomasz StrabelSpektakl został przygotowany przez uczniów i pedagogów trzech szkół artystycznych. Będzie to niesamowite widowisko akrobatyczno-baletowe, w którym dzięki magii bohaterowie będą nawet latać.

Rudolf jest jednym z latających reniferów ciągnących sanie Świętego Mikołaja. Ma on magiczny “czerwony nos”, który oświetla Mikołajowi drogę w noc wigilijną. Z uwagi na tę zdolność zajmuje miejsce na samym przedzie zaprzęgu, ale nie zawsze tak było…

Pierwsza historia o Rudolfie powstała już w 1939 roku, a stworzył ją Robert L. May. Chodziło wtedy bardziej o opowieść reklamową, bowiem napisana została dla sieci sklepów Montgomery Ward i w formie książeczki była rozdawana dzieciom, które odwiedziły sklepy w okresie świątecznym.

John Marks, szwagier Maya, napisał na podstawie tekstu piosenkę pt. Rudolph the Red-Nosed Reindeer (Rudolf Czerwononosy renifer). Od czasu powstania była ona wielokrotnie nagrywana przez innych artystów (m.in. przez Gene Autry w 1949, czy The Baseballs w 2012) i stała się częścią świątecznej kultury popularnej w krajach anglojęzycznych.

– To druga, po „Ad fontes€”, premiera przygotowana przez uczniów i pedagogów naszych szkół – mówi Anna Niedźwiedź. – Pierwsza była bardzo dobrze przyjęta przez małych widzów. Mamy nadzieję, że Rudolf ich także zaskoczy i bardzo się spodoba. Nasi uczniowie na koniec każdego semestru przygotowywać będą premierę dla swoich rówieśników. Na zakończenie roku szkolnego 2013/2014 pokażemy w Teatrze Wielkim w Poznaniu „Alicję w Krainie Czarów”.

Przedstawienia Rudolfa Czerwononosego odbędą się w auli szkoły przy ul. Mansfelda 4 w czwartek, 19 grudnia o godz. 17:30 i 19:30, a także w piątek, 20 grudnia o godz. 18 i 9 stycznia 2014 roku.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz