K U L T U R A

Taneczny trans IXXI

IXXI   Foto:

„IXXI – la lotta continua” – to tytuł studenckiego spektaklu odwołującego się do wielu znaczeń. IXXI: to rzymski zapis daty 9 września oraz symbol dwójkowego zapisu komputerowego. Jak pisze twórca przedstawienia Bartłomiej Raźnikiewicz – niewiadome pomiędzy wiadomymi, tak jak w znanym nam świecie nieznani sprawcy i ofiary, tak jak w każdym z nas to, co myślimy o sobie i to, kim jesteśmy naprawdę i kim stać się możemy pod wpływem wydarzenia I, X,… lub IXXI.

IXXI Z kolei „la lotta continua” to hasło użyte przez włoskie Czerwone Brygady, które oznacza, iż walka się nie skończyła, ciągle trwa.

Przedstawienie realizowane jest jako projekt studentów Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, we współpracy z Teatrem Ko-Inspiracja.

Spektakl w formie tanecznego transu ostrzega nas, że nic w świecie nie jest tylko białe i czarne, a każdy z nas w przeciągu chwili może stać się zarówno ofiarą terroryzmu, jak i terrorystą. Przedstawienie ma przybliżyć zjawisko współczesnego terroryzmu oraz zmusić do dyskusji studentów, organizatorów i przybyłych gości. Organizatorzy widowiska podkreślają, że bodźcem do jego powstania są wydarzenia z 11 września 2001 roku. Jednak istotą spektaklu – jak mówi koordynator wydarzenia, Bartłomiej Raźnikiewicz – jest zrozumienie samego siebie oraz tego, kim możemy się stać w obliczu zagrożenia.

„IXXI – la lotta continua” – mówi reżyser – jest spektaklem nie tylko o poszukiwaniu korzeni terroryzmu tego bezpośredniego, o twarzy zamachowca. To przede wszystkim poszukiwanie korzeni strachu, który pod pozorem „obiektywnych” wiadomości determinuje nasze „wolne” życie i zamyka w więzieniu, którego nie można zobaczyć i poczuć – w więzieniu naszego umysłu. „Obraz kreuje rzeczywistość” – tak pisał Baudrillard, zatem to od nas samych zależy, jak bardzo wpatrujemy się w ten „obraz” i ulegamy tej rzeczywistości, którą tworzy. Czy stać nas na odwagę zmierzenia się z prawdziwym jej obrazem i jaką cenę gotowi jesteśmy zapłacić w tej asymetrycznej wojnie dobra ze złem. Nie chodzi o to, aby zwyciężyć, lecz aby umrzeć po właściwej stronie.

Spektakl jest realizowany i organizowany przez studentów II i III roku kierunku kulturoznawstwo WSNHiD w ramach zajęć „Organizacja spektaklu teatralnego”. Studenci pod okiem doświadczonych specjalistów zdobywają umiejętności praktyczne w różnych etapach przygotowania spektaklu.

IXXI – la lotta continua, 2 lutego, godzi. 19:00, Aula Artis, wstęp wolny

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz