K U L T U R A

Chóralne kolędowanie

Chór Dziewczęcy SKOWRONKI  Foto: Chór Dziewczęcy SKOWRONKI

Chór Dziewczęcy SKOWRONKI Foto: Chór Dziewczęcy SKOWRONKIChoć lubimy w okresie Bożego Narodzenia śpiewać kolędy, to okazuje się że przeważnie znamy tylko pierwsze ich zwrotki. Coraz częściej wspólne, rodzinne śpiewanie zastępowane jest przez słuchanie kolęd i pastorałek z płyt. Dobą okazją by wrócić do tradycji są koncerty.

Zapraszamy na kolejny koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru Dziewczęcego Skowronki.

Tradycyjnie już dwa poznańskie chóry zamkowe Skowronki i Arion naprzemiennie kolędują w tym kościele – wyjaśnia Anna Schmidt-Fic – w tym roku Skowronki zaśpiewają koncert zatytułowany “Gloria in excelsis Deo!”.

Usłyszymy polskie kolędy i pastorałki, piosenki świąteczne, kompozycje bożonarodzeniowe twórców dawnych i współczesnych. Podczas koncertu wykonają je trzy skowronkowe grupy chóralne: Małe Skowronki, Skowroneczki i Skowronki.

Dyrygentem młodszych grup będzie Julia Łynsza. Chór Dziewczęcy Skowronki poprowadzi Alicja Szeluga. Chórom na fortepianie towarzyszyć będzie Czesław Łynsza. Całość słowem opatrzy Piotr Szczechowiak.

Zapraszamy na Koncert Gloria in excelsis Deo!, który odbędzie się w kościele Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry w Poznaniu w niedzielę 6 stycznia, a więc w Święto Trzech Króli, o godzinie 17:30. Wstęp jest bezpłatny.

Chór Dziewczęcy SKOWRONKI Foto: Chór Dziewczęcy SKOWRONKI

Dziewczęca wrażliwość, delikatność oraz miękkość brzmienia kształtujących się głosów, a także jasna barwa, nienaganna emisja, młodzieńcza pasja i radość z obcowania z muzyką – oto wrażenia, którym nie sposób się oprzeć słuchając śpiewu najstarszego i najbardziej utytułowanego chóru dziewczęcego w Poznaniu. SKOWRONKI bezsprzecznie należą do czołówki chórów dziewczęcych w Polsce. Zapracowały sobie na to miano w swojej ponad 60-letniej historii. Zespół od początku działa przy Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu. Od przeszło 20 lat nad rozwojem chóru czuwa dyrygent i jednocześnie dyrektor artystyczny, Alicja Szeluga. Myśląc o osiągnięciach chóru trudno wymieniać wszystkie, ale warto wspomnieć o dwukrotnym sukcesie w Ogólnopolskim Turnieju LEGNICA CANTAT w latach 2003 i 2005 (I miejsce) oraz w 2007 – GRAND PRIX tego konkursu, czy o niedawnym spektakularnym osiągnięciu na Ohrid Choir Festival w Macedonii w sierpniu 2011 r., gdzie SKOWRONKI zdobyły I miejsce w kategorii chórów dziecięcych i Grand Prix festiwalu.

Zasadniczy skład Chóru Dziewczęcego SKOWRONKI tworzą uczennice poznańskich szkół gimnazjalnych i licealnych, a wśród dwóch młodszych grup chóralnych, czyli Małych SKOWRONKÓW i SKOWRONECZKÓW, znajdują się uczennice szkół podstawowych. „Młode ptaszęta” nabierają szlifów pod okiem Julii Łynszy, drugiego dyrygenta, aby póżniej, w pełni wykształcone, zasilać szeregi najstarszej – koncertowej grupy. Z chórem współpracują także: pianista Czesław Łynsza oraz choreograf Teresa Nowak.
Występy SKOWRONKÓW są bardzo często związane z udziałami w festiwalach oraz konkursach chóralnych. Chór wspólpracuje także z Filharminią Poznańską i chętnie uczestniczy w różnych ciekawych projektach artystycznych. Przykładem jest cykl koncertowy „Ze SKOWRONKAMI po Wielkopolsce”, potwierdzający silny związek chóru z Poznaniem i regionem, tak chętnie i z dumą przez niego podkreślany – SKOWRONKI chętnie wchodzą w rolę „śpiewającego ambasadora” swojego miasta.
Program koncertowy chóru jest niezwykle bogaty i obejmuje utwory a cappella z różnych epok, od chorałów poprzez madrygały, motety, pieśni romantyczne, aż po muzykę współczesną XX i XXI wieku. Zespół nie stroni również od repertuaru lżejszego, wykonując opracowania muzyki rozrywkowej polskiej i zagranicznej. SKOWRONKI z powodzeniem odnalazły się podczas występu przy okazji Euro 2012, prezentując utwory muzyki ludowej krajów europejskich. Dyrygent Alicja Szeluga bez obaw sięga po utwory należące do kanonu muzyki chóralnej, takich jak „Gloria” RV 589 Antonio Vivaldiego, czy „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego.

Chór Dziewczęcy SKOWRONKI Foto: Chór Dziewczęcy SKOWRONKI

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz