POZnań

Elektryczny Solaris dla Poznania na Euro2012

Solaris Urbino Electric na Ławicy - Poznań 02.06.2012 r.  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Solaris Urbino Electric na Ławicy - Poznań 02.06.2012 r. Foto: lepszyPOZNAN.pl / Paweł RychterSolaris Urbino Electric od dziś przez miesiąc będzie za darmo woził pasażerów po poznańskich ulicach kursując na linii “E”. Ekologiczny pojazd z hasłem “Poznań naturalne środowisko dla biznesu” jest wspólnym projektem marki Solaris Bus&Coach, Miasta Poznania oraz Partnerów Konsorcjum Marki Poznań.

Dzisiaj od godziny 17:00 w pełni elektryczny Solaris Urbino Electric zacznie kursować po ulicach Poznania na darmowej linii “E”. Zatrzymywać się będzie przed największymi hotelami jak Sheraton, Novotel i Andersia. Zaplanowanych jest dla niego dziennie sześć pełnych kursów z lotniska do centrum i z powrotem.

Jest super! Jaki wygodny, a jaki cichy! To przyszłość miejskiej komunikacji w Poznaniu – zachwalał prezydent Poznania Ryszard Grobelny podczas pilotażowego przejazdu wzdłuż ulicy Bukowskiej.

Mierzący 8.9 metra długości Solaris Urbino Electric może pomieścić ok. 65 pasażerów, w tym 26 siedzących. Konstrukcję wykonano ze stali nierdzewnej i włókna węglowego. Wyposażony jest w bardzo szybki systemem ładowania oraz klimatyzację. Pełne naładowanie baterii osiąga już po 1,5 godziny ,a jego zasięg to 150 km z pasażerami w ruchu miejskim. Energia do napędzania silnika zgromadzona jest w dwóch bateriach o wadze 700 kg każda. Energia stanowi źródło „paliwa” nie tylko dla układu napędowego: dostarcza również energię dla wszystkich innych układów w autobusie, w tym wspomagania kierowniczego, ogrzewania i klimatyzacji czy sterowania elektrycznymi drzwiami. Co ważne autobus ten nie marnuje energii. Wyposażony został w system odzyskiwania energii w trakcie hamowania, która zwracana jest do układu zasilającego autobus.

Produkowane pod Poznaniem autobusy, trolejbusy i tramwaje firmy Solaris można spotkać w 350 miastach, w 25 krajach na całym świecie. Firma Solaris od roku jest aktywnym Partnerem Konsorcjum Marki Poznań.

Solaris Urbino Electric na Ławicy - Poznań 02.06.2012 r. Foto: lepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz